inchide

Newsletter

Fii mereu legat de arta.Aboneaza-te la fluxul de stiri despre arta trimise direct pe mail-ul tau de catre artLine.ro
Artline.ro pe FaceBook Artline.ro pe Twitter Multimedia
ro | en
Contact
Upload lucrari

Programul Festivalului International George Enescu, editia 2015

0 Comentarii


Festivalul International de muzica "George Enescu" a debutat duminica, 30 august, la Bucuresti. La cea de-a XXII-a editie a festivalului vor fi prezenti aproximativ 2.500 de artisti straini si 500 de artisti romani, care vor sustine pana pe 20 septembrie peste 70 de concerte.

Programul Festivalului International George Enescu: 
 
LUNI  31.08
                                                                                                 
Ora 17.00
Ateneul Roman
 
THARICE VIRTUOSI
Seria „Recitaluri si concerte camerale“
Vioara: LIVIU PRUNARU, VALENTINA SVYATLOVSKAYA, BOGDAN ZVORISTEANU, OLEG KASKIJV, EDGAR PUJOL, VLAD STANCULEASA
Viola: SOPHIA REUTER, ETTORE CAUSA
Violoncel: STANIMIR TODOROV,  PABLO DE NAVARAN
Dirijor: LIVIU PRUNARU
 
Program:
 
Vivaldi – Concert pentru 3 viori si orchestra de coarde in Fa Major, F.1. nr. 34.
Solisti: BOGDAN ZVORISTEANU, OLEG KASKIJV, VALENTINA SVYATLOVSKAYA 
Bridge – „Lament“ pentru doua viole
Solisti: ETTORE CAUSA, SOPHIA REUTER
Sostakovici  – Duo pentru doua viori
Solisti: LIVIU PRUNARU, BOGDAN ZVORISTEANU
Bruch – Andante din concertul pentru vioara, viola si corzi in mi minor op. 88
Solisti: OLEG KASKIJV, ETTORE CAUSA
Barrière – Sonata pentru doua violoncele in Sol Major
Solisti : STANIMIR TODOROV, PABLO DE NAVARAN
Ysaye – „Amitié“ op. 26 pentru doua viori si corzi
Solisti: LIVIU PRUNARU, VALENTINA SVYATLOVSKAYA
Bruch – Octetul de coarde in Si bemol Major
 
Ora 20.00 
Sala Mare a Palatului
 
ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Seria „Mari orchestre ale lumii“
Dirijor: ZUBIN MEHTA
 
Program:
Schoenberg – Simfonia de camera nr. 1 in Mi Major op. 9                                                         
Bruckner – Simfonia nr. 8 in do minor                                                                                                   
 
MARTI   01.09  
                                                                                                                              
Ora 17.00                                            
Seria „Recitaluri si concerte camerale“
Ateneul Roman
 
CVARTETUL „BELCEA“
Invitat: Valentin Erben (violoncel)
 
Program:
Schubert – Cvintet pentru 2 viori, viola si doua violoncele, op.163, D956 in Do Major                                   
Beethoven – Cvartetul de coarde nr.14 op. 131 in do diez minor                            
 
Ora 20.00                                           
Sala Mare a Palatului
 
ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA
Seria „Mari orchestre ale lumii“
CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”
Dirijor: ZUBIN MEHTA
Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER
 
Program:
Enescu – „Vox Maris“ op. 31                                                                                                     
Solist – MARIUS VLAD BUDOIU –  tenor
Mahler – Simfonia nr. 9 in Re Major                                                                                                      
 
MIERCURI  02.09
                                                                                                 

Ora 17.00 

Seria „Recitaluri si concerte camerale“                                     
Ateneul Roman
 
SCOTTISH ENSEMBLE
Solista: PATRICIA KOPACHINSKAJA – vioara
 
Program:
Silvestri – Trei piese pentru orchestra de coarde op. 4 nr. 2                                                       
Brahms – Trei Chorale – Preludii din op. 122                                                                                      
Mansourian – „Four Serious  Songs“                                                                                   
 
Solista: PATRICIA KOPACHINSKAJA – vioara
Enescu – Intermezzi pentru instrumente de coarde op. 12 in Re Major                                                
Ravel – „Petite Symphonie “ (aranjament Rudolh Barshai)                                                      
 
Ora 19.30                                         
Seria „Mari orchestre ale lumii“
Sala Mare a Palatului
 
ORCHESTRA NATIONALA RADIO
CORUL ACADEMIC RADIO
CORUL DE COPII RADIO
Dirijor: CORNELIUS MEISTER
Dirijorul Corului: DAN MIHAI GOIA
Dirijorul Corului de copii : VOICU POPESCU
Program: Mahler – Simfonia nr. 8
 
Solisti:
ERIKA SUNNEGARDH – soprana
MEAGAN MILLER – soprana
AURELIA FLORIAN VRABIE – soprana
MICHAELA SELINGER – alto
LILIANA CIUCA – alto
STEFAN VINKE – tenor
GEORGE PETEAN – bariton
SORIN COLIBAN – bas
 
JOI   03.09
                                                                                                                 

Ora 17.00                                               
Seria „Recitaluri si concerte camerale“
Ateneul Roman
 
Filarmonica George Enescu
Dirijor: PETER RUZICKA
 
Program:
Enescu/ Bentoiu – Simfonia nr. 4                                                                                                                         
Ruzicka – „Clouds“ pentru cvartet de coarde si orchestra ( 2013)
Bartók – „Kossuth“ – poem pentru orchestra                                                                 
 
Ora 20.00                                            
Seria “Mari orchestre ale lumii”
Sala Mare a Palatului
 
BERLINER PHILHARMONIKER
Dirijor: Sir SIMON RATTLE
 
Program:
Britten – „Frank Bridge Variations“                                                                                        
Sostakovici  – Simfonia nr. 4 in do minor op. 43                                                              
 
VINERI   04.09  
                                                                                                               

Ora 16.30                                            
Seria „Recitaluri si concerte camerale“
Ateneul Roman
 
Recital FAZIL SAY
 
Program
Beethoven – Sonata nr. 14 in do diez minor op. 27 / 2  „Sonata lunii“    
Beethoven – Sonata nr. 32 in do minor op. 111
Chopin –  4 Nocturne
Chopin – Sonata Nr. 2 in si bemol minor op. 35                                                                 
 
Ora 19.30                                            
Seria „Mari orchestre ale lumii“
Sala Mare a Palatului
 
STAATSKAPELLE  DRESDEN
Dirijor: CHRISTIAN THIELEMANN
Solist: YEFIM BRONFMAN – pian
 
Program:
Enescu – Simfonia de camera pentru 12 instrumente soliste op. 33 in Mi Major
Beethoven  –  Concertul nr.3 pentru pian si orchestra in do minor op. 37
Bruckner – Simfonia Nr. 6 in La Major
 
Ora 22.30                                            
Seria „Concertele de la miezul noptii“
Ateneul Roman
 
THE KING’S CONSORT – Orchestra si cor
Program: Mendelssohn–Bartholdy – Oratoriul „PAULUS“
Dirijor: ROBERT KING
 
Solisti:
CAROLYN SAMPSON – soprana
HILARY SUMMERS – alto
JAMES GILCHRIST – tenor
DAVID WILSON–JOHNSON – bas
 
SAMBATA   05.09  
 

Ora 11:00                                        
Seria „Concertele de dimineata“
Sala mica a Palatului    
                 
Ansamblul „PROFIL“
Dirijor: TIBERIU SOARE
 
Program:
Iranyi – Noema pentru pian solo si orchestra de camera (prima auditie absoluta) / solist: Cristian Niculescu
Androne – Karoshi II pentru ansamblu (prima auditie absoluta)
Lolea – Lucrare pentru ansamblu (prima auditie absoluta)
Maniceanu – Lucrare pentru ansamblu (prima auditie absoluta)
Dediu – Hyperkardia IV – pentru orchestra de camera (prima auditie absoluta)
Murariu – El Niño (castigator al Concursului International George Enescu 2014 - sectiunea Compozitie - Muzica de Camera)
Taranu – Epitaphe pour Jorge / solist Emil Visinescu
 
Ora 16.30                            
Seria „Recitaluri si concerte camerale“
Ateneul Roman
 
Recital MURRAY PERAHIA – pian
Program: TBA
 
Ora 19.30                                            
Seria “Mari orchestre ale lumii”
Sala Mare a Palatului
 
STAATSKAPELLE  DRESDEN
Dirijor: CHRISTIAN THIELEMANN
Solista: ANJA HARTEROS
 
Program: 
Strauss – „Letzte Lieder“
„Frühling“ – „September“ – „Beim Schlafengehen“ – „Im Abendrot“  – „Malven“
(Orchesterfassung von Wolfgang Rihm), Auftragswerk der Osterfestspiele Salzburg und der
Sächsischen Staatskapelle Dresden
Strauss – „Eine Alpensinfonie“ op. 64 
 
Ora 22.30                                            
Seria „Concertele de la miezul noptii“
Ateneul Roman
 
THE KING’S CONSORT – Orchestra si cor
Dirijor: ROBERT KING
 
Solisti:
CAROLYN SAMPSON – soprana
ROBIN BLAZE – contratenor
JAMES GILCHRIST – tenor
DAVID  WILSON–JOHNSON – bas
 
Program: Odes to St.Cecilia
Purcell – Ode to St.Cecilia „Welcome to all the pleasures“ (1683)
Britten –Hymn to St.Cecilia  (1942)
Händel – Ode to St.Cecilia „From Harmony“ (1739)
 
DUMINICA    06.09    
                                                                                                             

Ora 11.00                                         
Seria „Concertele de dimineata“
Sala mica a Palatului
 
„MUSICA NOVA“
FLORIAN POPA – clarinet
FREDERIC MOREAU – vioara
DOREL FODOREANU – violoncel
MARA DOBRESCU – pian
 
Program:
Enescu (Bentoiu) – Trio in la minor (1916) (vioara, violoncel, pian)
Bartók – „Contrasts“ (Sz 111, BB 116)
Messiaen – „Quatuor pour la fin du temps“ (vioara, clarinet, violoncel, pian)
 
Ora 16.30                                           
Seria „Recitaluri si concerte camerale“
Ateneul Roman
 
Recital ELISABETH LEONSKAJA – pian Recital „In memoriam Sviatoslav Richter“
 
Program:
Schubert – Sonata in Re Major, D 850 („Gasteiner“)
Schumann – Sonata nr. 1 in fa diez minor op. 11
Berg – Piano Sonata op.1
 
Ora 19.30                                            
Seria „Mari orchestre ale lumii”
Sala Mare a Palatului
 
SAN FRANCISCO SYMPHONY
Dirijor: MICHAEL THILSON THOMAS
Solista: YUJA WANG – pian
 
Program :
Bartók – Concertul nr.2 pentru pian si orchestra in Sol Major Sz.95, BB 101
Mahler – Simfonia nr. 1 in Re Major      
 
Ora 22.30                                           
Seria „Concertele de la miezul noptii“
Ateneul Roman
 
Orchestra „IL POMO D’ORO“
Dirijor: RICCARDO MINASI
Program: Leonardo Vinci – „Catone in Utica“
Solisti:
FRANCO FAGIOLI – Cesare
JUAN SANCHO – Catone
VALER SABADUS – Marzia
MARTIN MITTERRUTZNER– Fulvio
VINCE YI – Emilia
MAX EMANUEL CENCIC – Arbace
 
LUNI   07.09 


Ora 17.00                                          
Seria „Recitaluri si concerte camerale“
Ateneul Roman
 
DEUTSCHE KAMMERPHILHARMONIE BREMEN
Dirijor: TREVOR PINNOCK
Solista: MARIA JOAO PIRES – pian
 
Program:
Schubert –  Uvertura in Re Major „In stil italian” D 590
Chopin – Concertul nr.2 pentru pian si orchestra in fa minor op. 21
Haydn – Simfonia nr. 92 in Sol Major H 1/92 „Oxford Symphony“
 
Ora 19.30                                            
Seria „Mari orchestre ale lumii“
Sala Mare a Palatului
 
SAN FRANCISCO SYMPHONY
Dirijor: MICHAEL THILSON THOMAS
 
Program:
Enescu – „Voix de la nature“
Adams – „Absolute Jest“ cu participarea Cvartetului „St. Lawrence“
Beethoven – Simfonia nr. 3 in Mi bemol Major op. 55 „Eroica“


MARTI   08.09  
                                                                                                                              

Ora 17.00 
Seria „Recitaluri si concerte camerale“
Ateneul Roman
 
DEUTSCHE KAMMERPHILHARMONIE BREMEN
Dirijor:TREVOR PINNOCK
Solista: MARIA JOAO PIRES– pian
 
Program :
Mozart – Uvertura La clemenza di Tito KV 621
Mozart – Concertul nr.27 pentru pian si orchestra in Si bemol Major K 595
Mozart – Simfonia nr. 41 in Do Major K 551 – „Jupiter “
 
Ora 20.00                                           
Seria „Mari orchestre ale lumii“ – 
Sala Mare a Palatului
 
LONDON SYMPHONY ORCHESTRA
Dirijor: ION MARIN
Solist: LARS VOGT – pian
 
Program:
Enescu – Suita pentru orchestra nr. 2 in Do Major op. 20
Ravel – Concertul pentru pian in Sol Major
Stravinsky – Suita „Pasarea de foc“ (1910)
 
MIERCURI   09.09    
                                                                                                                            

Ora 17.00                                            
Seria „Recitaluri si concerte camerale“
Ateneul Roman
 
MUTTER’S VIRTUOSI
Dirijor si solist: ANNE SOPHIE MUTTER
 
Program:
Mendelssohn – Octet in Mi bemol Major op. 20
Previn – Nonet (new commission)
Vivaldi – „Il cimento dell’armonia e dell’inventione “ op. 8
Concertul nr. 1 in Mi Major op. 8 RV 269 ( Primavara)
Concertul nr  2 in sol minor op. 8 RV 315 (Vara)
Concertul nr. 3 in Fa Major op. 8 RV 293 (Toamna)
Concertul nr. 4 in fa minor op 8. RV 297 (Iarna)
 
Ora 20.00                                            
Seria „Mari orchestre ale lumii“
Sala Mare a Palatului
 
LONDON SYMPHONY ORCHESTRA
Dirijor: ION MARIN
Solisti:
RENAUD CAPUÇON – vioara
GAUTIER CAPUÇON – violoncel
 
Program:
Brahms – Dublul concert pentru vioara, violoncel si orchestra in la minor op.102 
Mahler – Simfonia nr.5 in do diez minor
 
JOI  10.09      
                                                                                                                          

Ora 17.00                                            
Seria „Recitaluri si concerte camerale“
Ateneul Roman
 
NEW EUROPEAN STRING CHAMBER ORCHESTRA
Dirijor si solist: DMITRY SITKOVETSKY
 
Program:
Shchedrin – „Russian Photographs“ pentru orchestra de coarde
Maistorovici – Concert Transilvan, pe teme romanesti de secolul XVII din codicele lui Caianu, pentru vioara si ansamblu de coarde (premiera mondiala) – Laureat al Concursului International „George Enescu” - editia 2001
Ceaikovski – „Souvenir d'un lieu cher“ pentru vioara si orchestra de coarde
Sostakovici – „String Symphony“ op.73
 
Ora 20.00                                            
Seria „Mari orchestre ale lumii“
Sala Mare a Palatului
 
SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHESTRA – Concert  „In memoriam Gheorghe Halmos“
Dirijor: YURI TEMIRKANOV
Solista: ELISABETH LEONSKAJA – pian
 
Program:
Enescu - Uvertura de concert „Pe teme in caracter popular romanesc“ in La Major op. 32
Rachmaninov – Concertul nr. 2 pentru pian si orchestra in do minor op. 18
Rimsky – Korsakov – Suita simfonica op. 35 „Sheherazade“
 
VINERI  11.09    
                                                                                                                             

Ora 16.30                                            
Seria „Recitaluri si concerte camerale“
Ateneul Roman
 
KONZERTHAUSORCHESTER BERLIN
Dirijor: HORIA ANDREESCU
Solist: ARCADI VOLODOS – pian
 
Program:
Brahms – Concertul nr.2 pentru pian si orchestra in Si bemol Major op.83 
Dvorak – Simfonia nr. 9 in mi minor op.95
 
Ora 19.30                                            
Seria „Mari orchestre ale lumii“
Sala Mare a Palatului
 
SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHSTRA
CORUL ACADEMIC RADIO
Dirijor: YURI TEMIRKANOV
Dirijorul Corului: DAN MIHAI GOIA
Solist: VALERY SOKOLOV – vioara (laureat al Concursului international „George Enescu“ – 2005 )
 
Program :
Ceaikovski – Concertul pentru vioara si orchestra in Re Major op. 35
Sostakovici  – Simfonia nr. 13 in si bemol minor op. 113 „Baby Yar“
Solist – ALEXANDER VINOGRADOV
 
Ora 22.30                                            
Seria “Concertele de la miezul noptii”
Ateneul Roman
 
ORCHESTRE DE CHAMBRE DE PARIS
Dirijor: Sir ROGER NORRINGTON
Solisti: DEBORAH NEMTANU, SARAH NEMTANU
 
Program:
C.P.E. Bach – Simfonia in si minor H 661
J. S. Bach – Concertul pentru vioara si orchestra in Mi Major BWV 1042
Solista: SARAH NEMTANU – vioara
W.C. Bach – Simfonia in Fa Major 
J. S. Bach  – Concertul pentru vioara si orchestra in la minor BWV 1041 
Solista: DEBORAH NEMTANU – vioara
C.P.E. Bach – Simfonia in Do Major H 659
J. S. Bach – Concertul pentru 2 viori in re minor BWV 1043
Soliste: DEBORAH NEMTANU– vioara, SARAH NEMTANU – vioara
 
SAMBATA  12.09                                                                                                                                 
Ora 11.00                                          
Seria „Concertele de dimineata“
Sala Mica a Palatului
 
ORCHESTRA NATIONALA DE CAMERA A REPUBLICII MOLDOVA
Dirijor: CRISTIAN FLOREA
 
Progam:  
Worlok – „Capriol suite“
Bartók – „Divertimento“ pentru orchestra de coarde in La op. 113
Enescu – Octuor in Do op. 7
 
Ora 16.30                                            
Seria „Recitaluri si concerte camerale“
Ateneul Roman
 
ORCHESTRA DE CAMERA „BUCURESTI”
Dirijor: MADALIN VOICU
Solisti: PIERRE AMOYAL – vioara
STEFAN TARARA – laureat al Concursului International „George Enescu” – editia 2014
 
Program:
B. Marcelo  – Uvertura de concert pentru orchestra de coarde
Mozart – Concertone pentru doua viori si orchestra de camera in Do Major K 190/186 E
Mozart – Simfonia nr.40 in sol minor KV 550
 
Ora 19.30                                            
Seria “Mari orchestre ale lumii”
Sala Mare a Palatului
 
BAYERISCHE STAATSOPER
Dirijor: CONSTANTINOS CARYDIS
Solist: PIERRE LAURENT AIMARD – pian
 
Program:
Enescu – Poemul simfonic „Isis“ (1923) – aranjament de Pascal Bentoiu – dupa  schitele compozitorului)          
Cu participarea Corului Academic Radio
Dirijor: DAN MIHAI GOIA                                                                            
Beethoven – Concertul nr. 5 pentru pian si orchestra in Mi bemol Major op. 73
Sostakovici – Simfonia nr. 5 in re minor op. 47
 
Ora 22.30


Seria „Concertele de la miezul noptii“
ORCHESTRA AND CHOIR OF THE AGE OF ENLIGHTENMENT
Dirijor: LAURENCE CUMMINGS
Program: Georg Friedrich Händel  – „Imnurile incoronarii“
Concerto Grosso in re minor, op. 3 nr. 5
Trio Sonata in Sol Major, op. 5 nr. 4
Concertul pentru orga in Fa Major, op. 4 nr. 4                
Concertul pentru orga in sol minor, op. 7 nr. 5
Concerto Grosso in La Major, op. 6 nr. 11
Concerto Grosso in Si bemol Major, op. 3 nr. 2
 
DUMINICA  13.09
                                                                                                                                

Ora 11.00   
 
Seria „Muzica secolului XXI“
Sala Mica a Palatului
„DELIAN“ Quartet
 
Program: 
Sibelius – “Andante festivo”
Sostakovici  – Cvartetul nr. 4 in Re op. 83
Sostakovici  – „Theatrial suite“, scene din „Hamlet“ si „Comedia umana“           
Enescu – Cvintet cu pian in la minor op.29
Invitat: PAVEL GILILOV – pian


Ora 16.30                                                
Seria „Recitaluri si concerte camerale“
Ateneul Roman
 
„LES DISSONANCES“
Solist: DAVID GRIMAL – vioara
 
Program:
Debussy – „La Mer“  L 109
Enescu – „Caprice Roumain“ pentru vioara si orchestra (orchestratie de Cornel Taranu, dupa schitele compozitorului)
Beethoven – Simfonia nr. 5 in do minor op. 67
 
Ora 19.30                                           
Seria „Mari orchestre ale lumii“
Sala Mare a Palatului
 
BAYERISCHE STAATSOPER
Dirijor: SEBASTIAN WEIGLE
Corul Academic Radio
Dirijor: DAN MIHAI GOIA
 
Program:
Strauss – „Elektra“ (varianta concertanta)                                                                   
 
Solisti:
Elektra  – ELENA PANKTRATOVA – soprana       
Chrysothemis  –  ANNE SCHWANEWILMS – soprana
Klytaemnestra  – AGNES BALTSA – mezzo–soprana  
Orest  – RENE PAPE – bariton
 
Ora 22.30                                            
Seria „Concertele de la miezul noptii“
Ateneul Roman
 
ORCHESTRA AND CHOIR OF THE AGE OF ENLIGHTENMENT
Dirijor: IVOR BOLTON
Program: Händel – „Saul“
 
Solisti:
CHRSITOPHER PURVES – Saul
LUCY CROWE – Merab
SOPHIE BEVAN – Michal
PAUL APPLEBY – Jonathan
IESTYN DAVIES – David
 
LUNI  14.09  
 

Ora 17.00   
Seria „Recitaluri si concerte camerale“
 
„LES DISSONANCES“
Solist: XAVIER PHILLIPS – violoncel
 
Program:
Schnittke – Moz-Art à la Haydn
Enescu  – Simfonia concertanta pentru violoncel si orchestra in si minor op. 8 
Brahms – Simfonia nr. 1 in do minor op. 68
 
Ora 20.00                                            
Seria „Mari orchestre ale lumii“
Sala Mare a Palatului
 
CORUL SI ORCHESTRA FILARMONICII „GEORGE ENESCU“
Dirijor: LEO HUSSAIN
Dirijorul corului: IOSIF ION PRUNNER
Program: Alban Berg – „Wozzeck”
 
Solisti:
MICHAEL VOLLE – Wozzeck – bariton   
EVELYN HERLITZIUS – Maria – soprana
NN  – Fiul Mariei
ARNOLD BEZUYEN – Capitanul – tenor
MARTIN WINKLER– Doctorul – bas
MARIUS VLAD BUDOIU – Tambur Major – tenor
COSMIN IFRIM – Andres – tenor
MARIA JINGA – Margret – contraalto
VALENTIN VASILIU – Primul ucenic –bas
SERBAN VASILE – Al doilea ucenic – bariton
COSMIN IFRIM – Nebunul – tenor
 
MARTI  15.09    
                                                                                                                            

Ora 17.00  
Seria „Recitaluri si concerte camerale“
Ateneul Roman
 
MONTE CARLO PHILHARMONIC
Dirijor: GIANLUIGI GELMETTI
Solist: DAVID GARRETT – vioara
 
Program:
Enescu – Balada pentru vioara si orchestra (1895)                                                                           
Bruch – Concertul pentru vioara si orchestra in sol minor op. 26                                               
Ravel – Alborada del gracioso                                                                                        
Ravel – Pavana pentru o infanta defuncta             
Ravel – Bolero
 
Ora 20.00 
Seria „Mari orchestre ale lumii“
Sala Mare a Palatului
 
WIENER PHILHARMONIKER
Dirijor: SEMYON BYCHKOV
Solista: ELISABETH KULMAN – soprana
 
Program:.
Wagner – „Wesendonck– Lieder“ WWV 91
Ceaikovski – Simfonia nr. 6 in si minor op. 74 „Pathétique“         


MIERCURI  16.09    
                                                                                                                            

Ora 17.00                                            
Seria “Recitaluri si concerte camerale” – 
Ateneul Roman
 
MONTE CARLO PHILHARMONIC
Dirijor: CRISTIAN MANDEAL
 
Program:
Bartók – Hungarian Sketches (1931) Sz. 97, BB 103
Enescu – Suita nr.3  in Re Major op. 27 („Sateasca“)  
Mahler – „Das Lied von der Erde“
Solisti:
RUXANDRA DONOSE – mezzosoprana
VINCENT WOLFSTEINER– bariton
 
Ora 20.00                                            
Seria „Mari orchestre ale lumii“
Sala Mare a Palatului
 
WIENER PHILHARMONIKER
Dirijor: SEMYON BYCHKOV
Solista: VALENTINA NAFORNITA– soprana                                                                      
 
Program:
Haydn – Simfonia nr. 44 in mi minor H 1/44
Enescu – „7 lieduri pe versuri de Clément Marot“ op. 15
Brahms  – Simfonia nr. 3 in Fa Major op. 90  
 
JOI  17.09      
                                                                                                                          

Ora 16.00                                           
Seria „Recitaluri si concerte camerale“
Ateneul Roman
 
MOZARTEUMORCHESTER SALZBURG
Dirijor: THOMAS DAUSGAARD
Solist: DAN GRIGORE – pian
 
Program:
Mozart – Uvertura la „Don Giovanni“ K527                       
Mozart – Concert pentru pian si orchestra nr. 23 in La Major KV 488 
Beethoven – Simfonia nr. 7 in La Major Op. 92 
 
Ora 20.00                                            
Seria „Mari orchestre ale lumii“
Sala Mare a Palatului
 
ROYAL LIVERPOOL SYMPHONY ORCHESTRA
Dirijor: VASILY PETRENKO
Solist: ALEXANDRU TOMESCU – vioara
 
Program:
Respighi – Poemul simfonic „Fontane di Roma“             
Glazunov – Concertul pentru vioara si orchestra in la minor op. 82
Rachmaninov – Simfonia nr. 1 in do minor, op. 13


VINERI  18.09  
                                                                                                                              

Ora 16.30                                            
Seria „Recitaluri si concerte camerale“
Ateneul Roman
 
BASEL CHAMBER ORCHESTRA
Dirijor: HEINZ HOLLIGER
Solist: ANDRÁS SCHIFF– pian
 
Program:
Holliger – „Meta Arca“ pentru 14 viori ( p.a.)
Schumann – Concertul pentru pian si orchestra in la minor op. 54
Mendelssohn-Bartholdy – Simfonia nr. 3 in la minor op. 56 „Scottish“ 


Ora 19.30                                           
Seria „Mari orchestre ale lumii“
Sala Mare a Palatului
 
ROYAL LIVERPOOL SYMPHONY ORCHESTRA
Dirijor: VASILY PETRENKO
CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”
Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER
Solist: SIMON TRPCESKI – pian
 
Program:
Rachmaninov – Concertul nr. 3 pentru pian si orchestra in re minor op. 30                          
Enescu – Simfonia nr. 3 in Do Major op. 21  
 
Ora 22.30                                            
Seria „Concertele de la miezul noptii“
Ateneul Roman
 
ACADEMY OF ANCIENT MUSIC
Dirijor: RICHARD EGARR
 
Program:  Monteverdi  – „Incoronarea Poppeei“
 
Solisti:
Poppea  –  LOUISE ALDER                                          
Ottone  – IESTYN DAVIES
Amore & Damigella – SOPHIE JUNKER                
Arnalta  – PAUL AGNEW
Nerone – SARAH CONNOLLY                                   
Seneca  – METTHEW ROSE
Littore & Mercurio – ASHLEY RICHES


SAMBATA  19.09    
                                                                                                                            

Ora 11.00           
Seria „Concertele de dimineata“
Sala Mica a Palatului
 
„AD LIBITUM“ Quartet
ALEXANDRU TOMESCU, SERBAN MEREUTA, BOGDAN BISOC, FILIP PAPA
 
Program:
Ravel – Cvartet 
Bartók  – Cvartetul nr. 6 op. Sz 114, BB 119         
Elgar – Cvintetul cu pian op. 84 in la minor
Invitata: ALEXANDRA DARIESCU – pian
 
Ora 16.30                            
Seria „Recitaluri si concerte camerale“
Ateneul Roman
 
Recital PIOTR ANDERSZEWSKI – pian
Program: TBA
 
Ora 19.30                                           
Seria „Mari orchestre ale lumii“
Sala Mare a Palatului
 
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
Dirijor: ANDRIS NELSONS
Solista: JANINE JANSEN – vioara
 
Program:
Bartók – Concertul nr.1 pentru vioara si orchestra Sz 36, BB 48a
Sostakovici  – Simfonia nr. 7 in Do Major op.60 „Leningrad“
 
Ora 22.30                                          
Seria „Concertele de la miezul noptii“
Ateneul Roman
 
ACADEMY OF ANCIEN MUSIC
Dirijor: RICHARD EGARR
 
Program: Monteverdi  – „Il ritorno d’Ulisse in patria“
Solisti:
Ulisse – IAN BOSTRIDGE                                             
Amore & Melanto – SOPHIE JUNKER
Peneloppe – NATHALIE STUZMANN                   
Tempo/Nettuno/Antinoo – LUKAS JAKOBSKI
Minerva – ANNA PROHASKA
 
DUMINICA 20.09    
                                                                                                                            

Ora 11.00          
Seria „Recitaluri si concerte camerale“
Ateneul Roman
 
MICHELANGELO Quartet
MIHAELA MARTIN, DANIEL AUSTRICH, NOBUKO IMAI, FRANS HELMERSON
 
Program:
Bartók – Cvartetul nr. 1 op.7 Sz 40 , BB 52
Sostakovici  – Quartet no. 3 in Fa Major, op. 73               
Dvorak – Cvartetul nr. 12 op. 96, in Fa Major „American“
 
Ora 16.30                                           
Seria „Recitaluri si concerte camerale“
Ateneul Roman
 
Recital CHRISTIAN ZACHARIAS – pian
 
Program:
Brahms  – Rapsodia in si bemol minor op. 79/1 
Schumann  – „Kreisleriana“       
Brahms  – Rapsodia in sol minor op. 79/2
Schubert  – Sonata in Si bemol Major D960
 
Ora 19.30                                           
Seria „Mari orchestre ale lumii“
Sala Mare a Palatului
 
ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM
Dirijor: ANDRIS NELSONS
 
Program:
Brahms –Simfonia nr. 2 in Re Major, op. 73       
Enescu – Rapsodia nr. 2 in Re Major op. 11  
Ravel  –  „Daphnis si Chloé“ Suita nr. 2
 
August 2015
Voteaza


Comentarii 0 comentarii
Scrie comentariu
Introdu mai jos textul de aici
Scrie in casuta de mai sus codul de verificare
Alte articole din:
Noutati
International Tattoo Convention Bucharest la Palatul Bragadiru
International Tattoo Convention Bucharest la Palatul Bragadiru

1-3 noiembrie 2019, Palatul Bragadiru, Bucuresti Cea de a zecea editie a celui mai important eveniment dedicat artei tatuajului din partea de sud-est a Europei, International Tattoo Convention ...

Depeche Mode lanseaza un boxset pentru colectionari
Depeche Mode lanseaza un boxset pentru colectionari

Dupa au reeditat pentru fanii de ieri si de azi single-urile care le-au adus celebritatea in cele aproape patru decenii de cariera - mai multe seturi pe vinil, reproducand perfect copertile si grafica ...

Lacul Lebedelor la Teatrul National de Opera si Balet Oleg Danovski din Constanta
Lacul Lebedelor la Teatrul National de Opera si Balet Oleg Danovski din Constanta

8 februarie 2020, ora 20, Teatrul National de Opera si Balet Oleg Danovski, Constanta Cei care iubesc muzica lui Ceaikovski si povestea din " Lacul Lebedelor " se vor putea bucura de unul ...

IT Dansa in premiera la Bucuresti
IT Dansa in premiera la Bucuresti

28 noiembrie 2019, ora 20, Sala Mare, Teatrul National Bucuresti Compania de dans a Institutului de Teatru din Barcelona va sustine pentru intaia oara un spectacol in Romania, premiera facand parte ...

Bucharest Gaming Week 2019 la Palatul Parlamentului
Bucharest Gaming Week 2019 la Palatul Parlamentului

4 - 10 noiembrie 2019, Palatul Parlamentului, Bucuresti Cel mai important eveniment dedicat pasionatilor de jocuri video din tara noastra si industriei de game development revine in perioada 4 - 10 ...

Seara de poezie romaneasca la Teatrul Tineretului din Piatra Neamt
Seara de poezie romaneasca la Teatrul Tineretului din Piatra Neamt

Biblioteca Judeteana “G.T. Kirileanu” Neamt si Teatrul Tineretului Piatra Neamt va invita la o seara de poezie romaneasca, dedicata Zilei Culturii Nationale , un omagiu lui Mihai Eminescu ...

Romantism de Bucuresti

"M-am gandit la titlul <<Atat de frageda>> pentru aceasta piesa inca dinainte de a-i afla si intelege sensul (nici acum nu sunt sigur daca am inteles intru totul...) si nestiind ca ii ...

Memoria exilului romanesc

Apreciata emisiune a Marilenei Rotaru - "Memoria exilului romanesc" - aduce in atentia publicului din tara noastra destinul marelui compozitor Vladimir Cosma, astazi unul dintre cei mai ...

Actori clujeni premiaţi pentru creaţii teatrale

Actorul Cornel Răileanu de la Teatrul Naţional din Cluj a primit Premiul "Ştefan Braborescu", pentru rolurile realizate în ultimele două stagiuni pe scena clujeană. De asemenea, ...

Sute de spectatori la filmul cu Oana Pelea, de la TIFF

Sute de sibieni s-au strâns luni seara, în Piaţa Mică din centrul istoric al oraşului, pentru a viziona filmul "Am o slujbă naşpa rău", cu Oana Pelea şi Alexandra Maria ...

Mos Ion Roata si Cuza Voda

Intre taranii fruntasi care au luat parte, impreuna cu boierii, cu episcopii si cu mitropolitul tarii la Divanul ad-hoc din Moldova, in 1857, era si mos Ion Roata, om cinstit si cuviincios, cum sunt ...

Primii cautatori de comori cu legitimatie

Doar 100 de oameni au dreptul, oficial, sa caute comori pe teritoriul tarii noastre. Sunt membri ai Asociatiei Cautatorilor de Comori si Tezaure din Romania si au legitimatii care ii feresc de ...

Scoala in Spania
Scoala in Spania

Sistemul educational spaniol include atat scoli nationale cat si institutii de invatamant internationale, care respecta traditiile scolilor din Marea Britanie, Franta, Germania si nu numai, ...

Revista "Cutezatorii" se intoarce

Revista Cutezatorii, publicatie ce a leganat visele adolescentilor din regimul de trista si nostalgica amintire, se intoarce. De data aceasta, in format digital. Este vorba despre site-ul ...

Mircea Miclea si Cristian Adomnitei suparati pe reforma Ecaterinei Andronescu
Mircea Miclea si Cristian Adomnitei, suparati pe reforma Ecaterinei Andronescu

Mircea Miclea, fost ministru al Educatiei, este de parere ca resursele umane si alte segmente care formeaza invatamantul romanesc ar putea sa beneficieze de bani din fonduri europene cu care ...

Newsletter

Fii mereu legat de arta.Aboneaza-te la fluxul de stiri despre arta trimise direct pe mail-ul tau de catre artLine.ro

Va recomandam

Brazilia, cea mai mare tara din America de Sud Brazilia, cea mai mare tara din America de Sud
1. Brazilia este cea mai mare tara din America de Sud (se situeaza pe locul cinci in lume), reprezentand 47.3 % din suprafata totala a continentului. Are o populatie de peste 210 milioane de ...
Alte recomandari:
Cinci obiective de neratat din Barcelona Curiozitati si recorduri Piramida lui Gaius Cestius Austria, tara unde se gaseste cea mai veche gradina zoologica din lume + Vezi mai multe

Facebook

Fii prietenul nostru pe Facebook si pastreaza legatura cu lumea artei oriunde te-ai afla.

art-Travel

Cele doua girafe din Edinburgh Cele doua girafe din Edinburgh Doua girafe care par sa se fi oprit dintr-o plimbare intr-o piata din Edinburgh, Scotia, chiar langa o cladire futurista acoperita cu sticla si otel. Daca puiul si mama ar putea sa si citeasca atunci si-ar da seama ca au ajuns pe Leith Street, cam in ... Alte destinatii: Monumentul Artistului Necunoscut Acasa la Nicolas Flamel, maestrul alchimist al Parisului Gura Adevarului, o capcana pentru mincinosi Cinci obiective turistice norvegiene mai putin obisnuite Kelso, Scotia + Destinatii pe meridiane

teatru, carte, film

Filme. Teatru. Concerte.:
O noua poveste de Craciun 2019
O noua poveste de Craciun (2019) O poveste romantica si amuzanta cu Emilia Clarke, Michelle Yeoh, Emma Thompson, Henry Golding Pentru Kate (jucata de Emilia Clarke, cunoscuta mai ......
+ alte recomandari: Filme. Teatru. Concerte.
Carte Artline:
Scandaluri regale de Michael Farquhar
Scandaluri regale de Michael Farquhar Cu un subtitlu mai mult decat promitator pentru cei interesati si de istoria "altfel" decat cea predata la scoala - Povesti socante despre ......
+ alte recomandari: Carte Artline