inchide

Newsletter

Fii mereu legat de arta.Aboneaza-te la fluxul de stiri despre arta trimise direct pe mail-ul tau de catre artLine.ro
Artline.ro pe FaceBook Artline.ro pe Twitter Multimedia
ro | en
Contact
Upload lucrari

Programul Festivalului NexT

0 Comentarii


Incepand de miercuri, 28 martie, si pana duminica, 1 aprilie, la Cinema Scala, se va desfasura Festivalul NexT.

Peste 1200 de titluri au fost inscrise anul acesta in competitia NexT, insa doar 27 au fost selectionate de criticii de film Andrei Gorzo si Irina Trocan.

Programul complet al Festivalului NexT:

Miercuri, 28 martie

Cinema Scala

18.30 – 19.00: Gala de deschidere

19.00 – 21.30: Competitie I + Q&A

Aglaee, regia Rudi Rosenberg, Franta, 2010, 19’
Calugaritele Iadului, regia Roland Petrizza, Alex Eslam, Germania, 2011, 3’
Proba, regia Eti Tsicko, Israel, 2010, 15’
Secvente, regia David Ilundain, Eugenia Poseck, Luis Arribas, Paul Severn, Cesar Urrutia, Javier San Roman, Jesus Liedo, Paco Ortega, Spania, 2011, 17’
O mie de lucruri in comun, regia Sarra Tsorakidis, Romania, 2011, 18’
Zi instelata/Dia Estrelado, regia Nara Normande, Brazilia, 2011, 17’
Power!, regia Christina Ebelt, Mischa Leinkauf, Germania, 2010, 28’

Cinema Studio

18.30 – 20.30: si ei au fost NexT Generation I

Hesher, regia Spencer Susser, SUA, 2010, 106’

21.00 – 22.50: NexT Dance

Combustie, regia Renaud Hallee, Canada, 2011, 4′
Collective Identity, regia Sandra Mavhima, Radu Aldea, Romania, 2012, 15′
Un tip chel/Skallamann, regia Maria Bock, Norvegia, 2011, 12′
Oglindiri/Spiegelingen, regia Marinus Groothof, Olanda, 2011, 11′
Usa, regia Anya McKee, Australia, 2011, 9′
Melodie din Manhattan, regia Sasha Gordon, SUA, 2011, 19′
Film cu umbre/arnyekfilm, regia Reka Szabo, Ungaria, 2010, 11′
Gesturi uzuale, regia Patrick Madden, Australia, 2011, 8′
Interior. Masina, regia Anna Mastro, SUA, 2011, 19′
Despre lacomie, regia Jamie Travis, Canada, 2011, 2′

Coyote Cafe

22.30: Opening Party & Karaoke

Joi, 29 martie

Cafe Verona Carturesti

10.00 – 11.30: Masterclass de actorie cu Gabriel Spahiu

11.30 – 13.00: scoli de actorie: Ce si de ce?

Dorotheea Petre, Alina Grigore, Dragos Bucur, Dorian Boguta, Alexandru Papadopol

13.30 – 14.30: Berlinale Talent Campus: Beneficiile networkingului – Matthijs Wouter Knol

Cinema Scala

17.00 – 19.30: Competitie II + Q&A

Pe malurile Mediteranei/Mediterranees, regia Olivier Py, Franta, 2011, 32’
Camera, regia Fernando Franco, Spania, 2011, 18’
Chefu’, regia Adrian Sitaru, Romania, 2011, 18’
Aurora boreala, regia Matt H. Mayes, SUA, 2010, 13’
Ecou, regia Marcin Filipowicz, Polonia, 2011, 20’
Drepti!/Firmes, regia Yordi Capo, Mexic, 2010, 7’
Radiere/Sudd, regia Erik Rosenlund, Suedia/Danemarca, 2011, 15’

20.00 – 22.30: Competitie III + Q&A

In intimitate/A solas, regia Francisco Javier Rubio Rodrigo, Spania, 2010, 15’
Hello Kitty, regia Millo Simulov, Romania, 2011, 24’
Junior, regia Julia Ducournau, Franta, 2011, 21’
Infern/O Inferno, regia Carlos Conceicao, Portugalia, 2011, 20’
Familia Green, regia Serge Marcotte, Canada, 2010, 17’
Lacrima, regia Damian John Harper, Germania/SUA, 2011, 15’
Girl, regia Fijona Jonuzi, Suedia, 2011, 15’

Cinema Studio

11.00 – 13.00: Competitie I (Reluare)

Aglaee, regia Rudi Rosenberg, Franta, 2010, 19’
Calugaritele Iadului, regia Roland Petrizza, Alex Eslam, Germania, 2011, 3’
Proba, regia Eti Tsicko, Israel, 2010, 15’
Secvente, regia David Ilundain, Eugenia Poseck, Luis Arribas, Paul Severn, Cesar Urrutia, Javier San Roman, Jesus Liedo, Paco Ortega, Spania, 2011, 17’
O mie de lucruri in comun, regia Sarra Tsorakidis, Romania, 2011, 18’
Zi instelata/Dia Estrelado, regia Nara Normande, Brazilia, 2011, 17’
Power!, regia Christina Ebelt, Mischa Leinkauf, Germania, 2010, 28’

15.30- 17.30: Focus: BuSho

Ariadne’s Thread/Ariadne fonala, regia Attila Bertóti, Ungaria/ Romania, 2009, 9′Ultima imagine/Az utolsó kep, regia Andras Gyorgy Desi, Gabor Moray, Ungaria, 2010, 16′
Padurea/Erdö, regia Karpati Gyorgy Mór, Ungaria, 2011, 12’
Track 32, regia Illes Istvan, Ungaria, 2010, 3′
Ceva albastru/Valami kek, regia Virag Zomboracz, Ungaria, 2011, 15′
Atingere/erintes, regia Ferenc Cakó, Ungaria, 2010, 6′
Finale/Finale, regia Simonyi Balazs, Ungaria, 2010, 8′
Praline/Ünnep, regia Mihaly Schwechtje, Ungaria, 2009, 15′
Schimbare/Valtozas, regia Kiss Virag, Ungaria, 2010, 9′
Supa de usturoi/Fokhagymaleves, regia akos Badits, Ungaria, 2009, 7′
Radioul de buzunar al macelarului/A hentes zsebradioja, regia Gabor Ulrich, Ungaria, 2010, 7′
Pilda masinariei cu doua roti/Az ördögi ketkerekü szerkezetek históriaja, regia Bognar eva Katinka, Ungaria, 2011, 5′

18.00 – 20.00: si ei au fost NexT Generation II

Littlerock, regia Mike Ott, SUA, 2010, 83′

20.30 – 22.30: NexT Imaginaria

Harst!/Zing, regia Kyra Buschor, Cynthia Collins, Germania, 2011, 7′
Cariera de piatra/Kamene, regia Katarina Kerekesova, Slovacia, 2010, 26′
Eroare 0036, regia Raul Fernandez Rincón, Spania, 2011, 12′
Viata de apoi…?/Prohveti sund…?, regia Rao Heidmets, Estonia, 2011, 13′
Memoria materiei/Keha mälu, regia Ülo Pikkov, Estonia, 2011, 10′
Strange Love, regia Richard Wilhelmer, Austria-SUA, 2010, 5′
Matasari, regia Ilija Piperkoski, Romania, 2011, 24′
Spaima/El espanto, regia J. J. Marcos, Spania, 2011, 15′
Moartea unei insecte/Erään hyönteisen tuho, regia Hannes Vartiainen and Pekka Veikkolainen, Finlanda, 2010, 7′

Coyote Cafe

22.30: Party

Vineri, 30 martie

Cafe Verona Carturesti

10.00 – 11.30: Seminar de sound design

Evolutii artistice in sound design: Michel Klochendler

12.00 – 13.30: Seminar de regie de film

Pasul de la scurt la lung metraj pentru regizorii independenti – Mike Ott

Cinema Scala

17.30 – 20.00: Competitie IV + Q&A

The Millionaires/Os Milionarios, regia Mario Gajo de Carvalho, Portugalia, 2011, 15’
De azi inainte, regia Dorian Boguta, Romania, 2012, 36’
Inauntru/Adentro, regia Pau Camarasa, Spania, 2011, 12’
In memoriam, regia Jacky Goldberg, Franta, 2011, 9’
Dincolo de ape/L’Arroseur, regia Mohamed Aouad, Maroc, 2011, 24’
Condamnat, regia Bruno Tracq, Belgia, 2011, 29’

20.30 – 22.30: Oscars Night

Zeul iubirii, regia Luke Matheny, SUA, 2010, 19′, Castigator Oscar 2011
De Rusalii, regia Peter McDonald, Irlanda, 2010, 11′, Nominalizat Oscar 2012
Raju, regia Max Zähle, Germania, 2010, 24′, Nominalizat Oscar 2012
Malul, regia Terry George, Irlanda de Nord, 2011, 30′, Nominalizat Oscar 2012
Mania timpului, regia Andrew Bowler, SUA, 2011, 11′, Nominalizat Oscar 2012
Tuba Atlantic, regia Hallvar Witzø, Norvegia, 2010, 25′, Nominalizat Oscar 2012

Cinema Studio

11.00 – 13.00: Competitie II (Reluare)

Pe malurile Mediteranei/Mediterranees, regia Olivier Py, Franta, 2011, 32’
Camera, regia Fernando Franco, Spania, 2011, 18’
Chefu’, regia Adrian Sitaru, Romania, 2011, 18’
Aurora boreala, regia Matt H. Mayes, SUA, 2010, 13’
Ecou, regia Marcin Filipowicz, Polonia, 2011, 20’
Drepti!/Firmes, regia Yordi Capó, Mexic, 2010, 7’
Radiere/Sudd, regia Erik Rosenlund, Suedia/Danemarca, 2011, 15’

13.30 – 15.30: Competition III (Rerun )/Competitie III (Reluare)

In intimitate/A solas, regia Francisco Javier Rubio Rodrigo, Spania, 2010, 15’
Hello Kitty, regia Millo Simulov, Romania, 2011, 24’
Junior, regia Julia Ducournau, Franta, 2011, 21’
Infern/O Inferno, regia Carlos Conceição, Portugalia, 2011, 20’
Familia Green, regia Serge Marcotte, Canada, 2010, 17’
Lacrima, regia Damian John Harper, Germania/SUA, 2011, 15’
Girl, regia Fijona Jonuzi, Suedia, 2011, 15’

 16.00 – 17.45: SHORT MATTERS! European Film Academy Nominees on Tour I

Berik, regia Daniel Joseph Borgman, Danemarca, 2010, 16’
Copii mici, vorbe mari/Smȧ Barn, Stora Ord, regia Lisa James-Larsson, Suedia, 2010, 12’
Incident langa o banca/Hӓndelse Vid Bank, regia Ruben Östlund, Suedia, 2010, 12’
Derby, regia Paul Negoescu, Romania, 2010, 15’
Jessi, regia Mariejosephin Schneider, Germania, 2010, 31’
Lupii/I Lupi, regia Alberto de Michele, Italia/Olanda, 2011, 17’

18.15 – 20.15: SHORT MATTERS! European Film Academy Nominees on Tour II

Nemortii/Återfödelsen, regia Hugo Lilja, Suedia, 2010, 28’
Apele tac, regia Anca Miruna Lazarescu, Germania/Romania, 2011, 30’
Paparazzi, regia Piotr Bernas, Polonia, 2011, 33’
Marea cursa/La Gran Carrera, regia Kote Camacho, Spania, 2010, 7’
Duminicile/Dimanches, regia Valery Rosier, Belgia, 2011, 16’

20.30 – 22.15: SHORT MATTERS! European Film Academy Nominees on Tour III

Afara/Tse, regia Roee Rosen, Israel, 2010, 35’
Povesti inghetate/Opowieści z chƚodni, by Grzegorz Jaroszuk, Polonia, 2011, 26’
Hipercriza, regia Josef Dabernig, Austria, 2011, 17’
Imaculata Familie, regia Terry Gilliam, Italy, 2011, 20’

J’ai Bistrot (Tg. Mures)

19.00 – 20.00: Cristi & Otto I

Kitschitoarele.2 FM, by Cristian Nemescu, Romania, 2000,17′
Mihai si Cristina, regia Cristian Nemescu, sound design Andrei Toncu, Romania, 2001, 15′
Poveste la scara C, regia Cristian Nemescu, sound design Andrei Toncu, Romania, 2002, 15′

Turbohalle

20.00 – 22.00: Cristi & Otto II

Kitschitoarele.2 FM, regia Cristian Nemescu, Romania, 2000,17′
Mihai si Cristina, regia Cristian Nemescu, sound design Andrei Toncu, Romania, 2001, 15′
Poveste la scara C, regia Cristian Nemescu, sound design Andrei Toncu, Romania, 2002, 15′
Marilena de la P7, regia Cristian Nemescu, sound design Andrei Toncu, Romania, 2006, 45′
Lampa cu caciula, regia Radu Jude, sound design Andrei Toncu, Romania, 2006, 23′
Remiza, regia Valeriu Stihi, sound design Andrei Toncu, Romania, 2008, 2′
Alinuta, regia Matei Branea, sound design Andrei Toncu, Romania, 2006, 1′

Coyote Cafe

22.30: Soundtrack Party

Sambata, 31 martie

Cafe Verona Carturesti

10.00 – 11.30: Seminar de distributie de film

Noile mijloace de distributie de film si fenomenul pirateriei: Lucie Kalmar, Jean Charles Mille, Simon Perry, Antoine Bagnaninchi

12.00 – 13.30: Programul MEDIA si studiu de caz

Finantare MEDIA pentru filme europene independente – Valentina Miu, Tudor Giurgiu

Cinema Scala

13.00 – 15.30: Prietenii Festivalului I + Q&A

Gogu contraataca, regia Luca Istodor, Romania, 2011, 1’
The Dreamer, regia Vlad-Cristian Pau, Romania, 2011, 9’
Tatal meu cel obosit, regia Maya Vitkova, Bulgaria, 2011, 14’
Eclipsa, regia Vladimir Dembinski, Romania, 2011, 30’
Ursul, regia Nash Edgerton, Australia, 2011, 11’
Incearca sa nu clipesti, regia Radu Dragomir, Romania, 2011, 9’
Voiam sa va spun ceva/Je voulais vous dire, regia Romain Delange, Franta, 2011, 15’
N-am vrut sa te trezesc, regia Paul Cioran, Romania, 2011, 25’
Superman, Spiderman sau Batman, regia Tudor Giurgiu, Romania, 2011, 11’

16.00 – 18.30: Prietenii Festivalului II + Q&A

Doamna Perrault si Barba Albastra, regia A.J. Bond, Canada/SUA, 2010, 6’
30-40-50, regia Iulia Rugina, Eva Pervolovici, Stanca Radu, Romania, 2012, 25’
La Mal/Part, regia Tímea Varkonyi, Ungaria, 2011, 12’
Linia fierbinte, regia Paul Negoescu, Romania, 2011, 13’
Jaful, regia Dan Radu Mihai, Romania, 2011, 13’
Fata din Transilvania, regia Sabin Dorohoi, Romania, 2011, 15’
Breakdown, regia Gheorghe Preda, Romania, 2011, 19’
Skin, regia Ivana Mladenović, Romania, 2011, 20’

19.30 – 20.30: Gala de inchidere

20.30 – 23.00: Proiectia filmelor premiate

Cinema Studio

11.00 – 13.30: NexT Kids

Scarpinici, regia Patrick Schoenmaker, Olanda, 2011, 7’
Dirkjan rulz!/Dirkjan Heerst!, regia Wilfred Ottenheijm, Remco Polman, Olanda, 2010, 3’
Angelino, regia Maryna Shchipak, Germania, 2011, 4’
Un capcaun/Un Ogre, regia Gerard Ollivier, Franta, 2011, 7’
Pe apa, regia Yi Zhao, Olanda, 2010, 8’
Zero/Sefr, regia Nazanin Sobhan Sarbandi, Iran, 2011, 10’
SpatiuTimpCaine/RaumZeitHund, regia Nikolaus Eckhard, Austria, 2010, 6’

14.30 – 16.30: Competitie IV (Reluare)

The Millionaires/Os Milionarios, regia Mario Gajo de Carvalho, Portugalia, 2011, 15’
De azi inainte, regia Dorian Boguta, Romania, 2012, 36’
Inauntru/Adentro, regia Pau Camarasa, Spania, 2011, 12’
In memoriam, regia Jacky Goldberg, Franta, 2011, 9’
Dincolo de ape/L’Arroseur, regia Mohamed Aouad, Maroc, 2011, 24’
Condamnat, regia Bruno Tracq, Belgia, 2011, 29’

16.45 – 19.20: Cristi & Otto III

California Dreamin’ (Nesfarsit), regia Cristian Nemescu, sound concept Andrei Toncu, Romania, 2007, 155’

20.00 – 22.00: si ei au fost NexT Generation II (Reluare)

Littlerock, regia Mike Ott, USA, 2010, 83′

J’ai Bistrot (Tg. Mures)

18.00 – 19.00: Cristi & Otto IV

Marilena de la P7, regia Cristian Nemescu, sound design Andrei Toncu, Romania, 2006, 45′
Lampa cu caciula, regia Radu Jude, sound design Andrei Toncu, Romania, 2006, 23′
Remiza, regia Valeriu Stihi, sound design Andrei Toncu, Romania, 2008, 2′
Alinuta, regia Matei Branea, sound design Andrei Toncu, Romania, 2006, 1′

Coyote Cafe

22.30: Closing Party & ROA Concert

Duminica, 1 aprilie

Cinema Studio

12.30 – 14.30: si ei au fost NexT Generation I (Reluare)

Hesher, regia Spencer Susser, SUA, 2010, 106’

15.00 – 17.00: Semaine de la critique (Festival de Cannes)

Luna neagra, regia Amie Siegel, USA, 2010, 20′
Blue, regia Stephen Kang, Noua Zeelanda, 2011, 14′
Un baiat, regia Topaz Adizes, SUA, 2011, 9′
Finis Operis/Bul-Myul-Ui-Sa-Na-Ie, regia Moon Byoung-Gon, Coreea de Sud, 2011, 7′.
In fata casei /Jib Ap-Eh-Seo, regia Lee Tae-Ho, Coreea de Sud, 2011, 14′
Inviolabilitatea domiciliului se bazeaza pe omul care apare manuind toporul in pragul casei sale/La inviolabilidad del domicilio se basa en el hombre que aparece empuñando un hacha en la puerta de su casa, regia Alex Piperno, Uruguay-Argentina, 2011, 7′
Permanente/Permanencias, regia Ricardo Alves Júnior, Brazilia, 2011, 34′
Alexis Ivanovitch, esti eroul meu/Alexis Ivanovitch vous etes mon heros, regia Guillaume Gouix, Franta, 2010, 20′

17.30 – 19.20: NexT Dance (Reluare)

Combustie, regia Renaud Hallee, Canada, 2011, 4′
Collective Identity, regia Sandra Mavhima, Radu Aldea, Romania, 2012, 15′
Un tip chel/Skallamann, regia Maria Bock, Norvegia, 2011, 12′
Oglindiri/Spiegelingen, regia Marinus Groothof, Olanda, 2011, 11′
Usa, regia Anya McKee, Australia, 2011, 9′
Melodie din Manhattan, regia Sasha Gordon, SUA, 2011, 19′
Film cu umbre/arnyekfilm, regia Reka Szabó, Ungaria, 2010, 11′
Gesturi uzuale, regia Patrick Madden, Australia, 2011, 8′
Interior. Masina, regia Anna Mastro, SUA, 2011, 19′
Despre lacomie, regia Jamie Travis, Canada, 2011, 2′

19.30 – 22.00: Proiectia filmelor premiate


Martie 2012
Voteaza


Pe acelasi subiect: Cinema Scala | Festivalul NexT | program | filme | festival
Comentarii 0 comentarii
Scrie comentariu
Introdu mai jos textul de aici
Scrie in casuta de mai sus codul de verificare
Alte articole din:
Filme. Teatru. Concerte.
Pixar anunta un nou film de animatie Luca
Pixar anunta un nou film de animatie: Luca

In ciuda restrictiilor impuse de pandemie studiourile Pixar au continuat sa lucreze la un nou film de animatie, Luca, productie ce urmeaza sa fie lansata in cinematografe in vara anului viitor. ...

Kevin Smith pregateste o noua serie Green Hornet
Kevin Smith pregateste o noua serie Green Hornet

Serialul din anii ‘60 The Green Hornet a intrat in istoria televiziunii americane (ulterior avea sa se bucure de un neasteptat succes si in Asia) in principal datorita lui Bruce Lee care il juca ...

Trilogia Back to the Future revine intr o editie speciala in aceasta toamna
Trilogia Back to the Future revine intr-o editie speciala in aceasta toamna

Intr-o perioada in care cinematografele sunt in continuare inchise multi aleg sa isi completeze colectia de filme in format digital sau fizic, asa ca au inceput sa apara si noi editii remasterizate ...

Va place Star WarsA Pregatiti va pentru Bad Batch
Va place Star Wars? Pregatiti-va pentru Bad Batch

Dupa succesul de care s-a bucurat serialul de animatie Star Wars: The Clone Wars (pentru cei mici a fost poate motivul pentru care au descoperit alaturi de parinti filmele originale) fanii de toate ...

Ethan Hawke a devenit Nikola Tesla intr un surprinzator film biografic
Ethan Hawke a devenit Nikola Tesla intr-un surprinzator film biografic

Ethan Hawke il va juca pe genialul inventator cu un destin tragic in filmul ” Tesla ”, pelicula regizata de Michael Almereyda, care va fi lansata in cinematografe in vara acestui an, ...

Vernisaj la Galeria 26 | OTA

H'ART Gallery va recomanda Florin Ciulache si Galeria 26 | OTA va invita la expozitia Scrambled Channel Vernisaj Miercuri | 21 Mai 2008 | ora 19.00 Unul dintre ...

Speak Floyd tribut Pink Floyd la Hard Rock Cafe
Speak Floyd - tribut Pink Floyd la Hard Rock Cafe

22 mai 2020, ora 22.30, Hard Rock Cafe, Bucuresti Trupa Speak Floyd revine la Hard Rock Cafe pentru un nou concert pe 22 mai 2020, de la ora 22.30, o sansa pentru public sa se bucure de un show al ...

Video si Galerie FOTO La Festivalul international de film de la Berlin Ioana Flora Tony Gatlif Juliette Binoche
Video si Galerie FOTO: La Festivalul international de film de la Berlin, Ioana Flora + Tony Gatlif + Juliette Binoche

In imagine: Concentrare completa. Ioana Flora la Camera Close-Up Acting Workshop, cu Jean Louis Rodrigue. Foto © David Ausserhofer, Berlinale 2012 Actrita Ioana Flora („Marfa si ...

Interviu artLine ro cu Dan Pita regizorul filmului Ceva bun de la viata Galerie FOTO si VIDEO
Interviu artLine.ro cu Dan Pita, regizorul filmului Ceva bun de la viata - Galerie FOTO si VIDEO

Dan Pita , unul dintre cei mai apreciati regizori romani, cu o cariera de peste 40 de ani, a lansat Ceva bun de la viata , cel de-al treilea film turnat impreuna cu MediaPro Pictures . Dupa Second ...

Hannah Montana pe marile ecrane
Hannah Montana pe marile ecrane

Hannah Montana , cunoscutul serial american de televiziune in care personajul principal, adolescenta Miley Stewart, in timpul zilei duce o viata normala de elev, iar tarziu in noapte devine ...

H2O Just add water
H2O: Just add water

" H2O: Just add water ", o productie australiana pentru copii, a fost filmat pe Coasta de Aur si in orasul Mudgeeraba in statul Queensland si pentru prima data a rulat in Australia in grila ...

2012 anul in care va veni sfarsitul lumiiA
2012, anul in care va veni sfarsitul lumii?

Controversatul film 2012, regizat de Roland Emmerich, prezinta intregii lumi realitatea calendarului mayas care spune ca 2012 este anul in care Pamantul va fi intors cu susul in jos. Nostradamus a ...

Fuego canta la Casa de Cultura din Bistrita Nasaud
Fuego canta la Casa de Cultura din Bistrita Nasaud

Foto:OradeSibiu Paul Surugiu (Fuego), va sustine pe 7 decembrie 2009 la Casa de Cultura din Bistrita un concert de colinde. Concertul face parte din turneul national pregatit de Fuego pentru toti ...

De la Titanic James Cameron a trecut la Avatar
De la Titanic, James Cameron a trecut la "Avatar"

Actiunea filmului "Avatar" are loc in viitor. Jake (Sam Worthington), un veteran de razboi paralizat, este trimis pe planeta Pandora pentru a infiinta o colonie umana ce ar trebui sa aiba ...

Newsletter

Fii mereu legat de arta.Aboneaza-te la fluxul de stiri despre arta trimise direct pe mail-ul tau de catre artLine.ro

Va recomandam

Georges Melies. De la calatoria pe Luna la Hugo Georges Melies. De la calatoria pe Luna la Hugo
La inceputul veacului trecut spectatorii atrasi de noua inventie numita cinematograf puteau sa fie intr-o dupa-amiaza martorii unui moment esential in istoria filmului, chiar daca la iesirea ...
Alte recomandari:
Noua carti pentru luna august Henri Rousseau vazut de Vamesul Rousseau Robin Williams, de la Mork la Zelda Ce (poate) nu stiati despre Vermeer + Vezi mai multe

Facebook

Fii prietenul nostru pe Facebook si pastreaza legatura cu lumea artei oriunde te-ai afla.

art-Travel

Papa Ioan Paul al II lea vazut de Oliviero Rainaldi Papa Ioan Paul al II-lea vazut de Oliviero Rainaldi Asezata in Piazza dei Cinquecento, la mica distanta de Gara Termini, locul unde multi ajung pentru prima oara in Roma atunci cand nu prefera masina personala sau avionul, creatia sculptorului Oliviero Rainaldi impresioneaza prin dimensiuni si prin ... Alte destinatii: Museo Omero – muzeul unde poti atinge operele de arta Chinsekikan, muzeul japonez al pietrelor devenite chipuri Sicilia - locul unde s-a nascut sonetul Hallgrimskirkja – cea mai mare biserica din Islanda O statuie romana in Tokyo + Destinatii pe meridiane

teatru, carte, film

Filme. Teatru. Concerte.:
Pixar anunta un nou film de animatie Luca
Pixar anunta un nou film de animatie: Luca In ciuda restrictiilor impuse de pandemie studiourile Pixar au continuat sa lucreze la un nou film de animatie, Luca, productie ce urmeaza sa fie ......
+ alte recomandari: Filme. Teatru. Concerte.
Carte Artline:
Eroii de Stephen Fry
Eroii de Stephen Fry Dupa Mythos, cartea in care Stephen Fry repovestea intr-o maniera atragatoare, interesanta si nu lipsita de farmec si umor miturile Greciei antice, ......
+ alte recomandari: Carte Artline