inchide

Newsletter

Fii mereu legat de arta.Aboneaza-te la fluxul de stiri despre arta trimise direct pe mail-ul tau de catre artLine.ro
Artline.ro pe FaceBook Artline.ro pe Twitter Multimedia
ro | en
Contact
Upload lucrari

PROGRAMUL FESTIVALULUI DE TEATRU PIATRA NEAMT editia a XXV-a

0 Comentarii

FESTIVALUL DE TEATRU PIATRA NEAMT
editia a XXV-a
PLEDEZ PENTRU TINE(RI)




Luni, 18 octombrie


Ora 17.30 - Teatrul Tineretului  Rotonda
Lansare de carte - Fundatia Culturala "Camil Petrescu" - Prezinta: Florica Ichim, Miruna Runcan


Miruna Runcan – Habarnam in orasul teatrului. Universul spectacolelor lui Alexandru Dabija, insotit de un interviu realizat de Olivia Grecea


Ora 19.00 - Teatrul Tineretului - DESCHIDEREA OFICIALA A FESTIVALULUI
Yerma de Federico Gargia Lorca, regia Beres Laszlo, coregrafia Andras Lorant
Teatrul Tineretului Piatra Neamt
Spectacol in afara concursului



Marti, 19 octombrie


Ora 10.00 - Teatrul Tineretului
In container de Constantin Cheianu, regia Radu Ghilas
Universitatea de Arte George Enescu Iasi in colaborare cu Teatrul National Vasile Alecsandri Iasi
Spectacol in concurs, Scoli de Teatru – selectioner: Mihaela Michailov
Intrarea libera


Ora 12.00 - Teatrul Tineretului - Rotonda
Lansare de carte - Fundatia Culturala "Camil Petrescu” - Prezinta: Florica Ichim, Andreea Dumitru
Spectacol in afara concursului


Chisinau, 7 aprilie. Teatru-document (Piese de Irina Nechit, Mihai Fusu, Dumitru Crudu, Constantin Cheianu). Editie ingrijita de Andreea Dumitru, cuvant inainte de Doina Jela, prefata de Vitalie Ciobanu


Teatru spaniol contemporan 2, antologie de Ioana Anghel (Piese de Angelica Liddell, Jose-Ramon Fernandez, Ignacio del Moral, Juan Mayorga)


Goran Stefanovski - Povesti din Estul Salbatic, antologie, traducere si prefata de Ioana Ieronim


Citindu-l pe Shakespeare de Andrzej Zurowski, traducere de Cristina Godun


Ora 17.00 – Teatrul Tineretului
Vernisaj: Expozitie de fotografie Tudor Platon
Spectacol in afara concursului


Ora 21.00 - Club Tonique
G.O.D. un spectacol de Marcel Top, dupa texte de Eric Bogosian
Teatrul LUNI de la Green Hours, Bucuresti
Spectacol in afara concursului
Intrarea libera


Ora 19.00 - Teatrul Tineretului
Romania, te pup! de Bogdan Georgescu, regia David Schwartz
Teatrul National Vasile Alecsandri Iasi
Spectacol in concurs, Profesionisti – selectioner: Oltita Cintec



Miercuri, 20 octombrie


Ora 17.00 - Teatrul Tineretului
Ca pe tine insuti de Maria Manolescu, regia Radu Apostol
Teatrul Mic Bucuresti
Spectacol in concurs, Profesionisti – selectioner: Oltita Cintec


Ora 12.00 - Teatrul Tineretului - Rotonda
Lansare de carte - Fundatia Culturala "Camil Petrescu” - Prezinta: Florica Ichim, Andreea Dumitru


Robert Wilson de Maria Șevțova, traducere de Odette Kaufman-Blumenfeld si Oltita Cintec


Ariane Mnouchkine. Arta prezentului de Fabienne Pascaud, traducere din limba franceza de Daria Dimiu


Ariane Mnouchkine, introducere, selectie si prezentare de Beatrice Picon-Vallin, traducere din limba franceza de Andreea Dumitru


Ora 23.00 - Teatrul Tineretului, gradene
Faceti loc! de Mihaela Michailov, regia David Schwartz
Teatrul LUNI de la Green Hours, Bucuresti
Spectacol in concurs, Profesionisti – selectioner: Oltita Cintec



Joi, 21 octombrie


Ora 10.00 - Teatrul Tineretului
Woyzeck de Georg Buchner, regia Alexandru Pamfile
Universitatea Nationala de Arta Teatrala si Cinematografica Ion Luca Caragiale Bucuresti
Spectacol in concurs, Scoli de Teatru – selectioner: Mihaela Michailov
Intrarea libera


Ora 17.00 - Teatrul Tineretului
Cantareata cheala de Eugene Ionesco, regia Alexandru Dabija
Teatrul German de Stat Timisoara
Spectacol in concurs, Profesionisti – selectioner: Oltita Cintec
Spectacol in limba germana, cu traducere


Ora 19.00 - Club Tonique
(CU)CUIEINFRUNTE de Eric Bogosian, regia Radu Iacoban, Tudor Aaron Istodor
Teatrul LUNI de la Green Hours, Bucuresti
Spectacol in concurs, Profesionisti – selectioner: Oltita Cintec
Intrarea libera


Ora 22.00 - Teatrul Tineretului, gradene
Play Strindberg de Friedrich Durrenmatt, regia prof. Hathazi Andras
Universitatea Babes-Bolyai Cluj-Napoca
Spectacol in concurs, Scoli de Teatru – selectioner: Mihaela Michailov
Intrarea libera
Spectacol in limba maghiara, cu traducere


Vineri, 22 octombrie


Ora 10.00 - Teatrul Tineretului, gradene
Omul perna de Martin McDonagh, regia prof. univ. dr. Adrian Titieni
Universitatea Nationala de Arta Teatrala si Cinematografica Ion Luca Caragiale Bucuresti
Spectacol in concurs, Scoli de Teatru – selectioner: Mihaela Michailov
Intrarea libera



Ora 17.00 - Teatrul Tineretului, gradene
Niste fete de Neil Labute, regia Cristian Juncu
Teatrul George Ciprian Buzau
Spectacol in concurs, Profesionisti – selectioner: Oltita Cintec


Ora 23.00 - Teatrul Tineretului, gradene
True West de Sam Shepard, regia Alexandru Mazgareanu
Teatrul Nottara Bucuresti
Spectacol in concurs, Profesionisti – selectioner: Oltita Cintec



Sambata, 23 octombrie


Ora 17.00 - Teatrul Tineretului
Supermarket de Theo Herghelegiu, regia Theo Herghelegiu
Teatrul Inexistent si Teatrul Arca, Bucuresti
Spectacol in concurs, Profesionisti – selectioner: Oltita Cintec


Ora 20.00 – Teatrul Tineretului
Vernisaj: Expozitie de pictura Petrica Diaconu, ciclul Metamorfoze


Ora 22.00 - Teatrul Tineretului
American Buffalo de David Mamet, proiect coordonat de prep.univ.drd. Florin Grigoras
Universitatea Nationala de Arta Teatrala si Cinematografica Ion Luca Caragiale Bucuresti
Spectacol in concurs, Scoli de Teatru – selectioner: Mihaela Michailov
Intrarea libera


Duminica, 24 octombrie


Ora 17.00 - Club Tonique
Face 2 Face dupa Jonas Gardell, regia Andrei Ciobanu
Spectacol independent
Spectacol in concurs, Profesionisti – selectioner: Oltita Cintec
Intrarea libera


Ora 19.00 - Teatrul Tineretului
Pyramus & Thisbe 4 You dupa William Shakespeare, regia Alexandru Dabija
Teatrul Odeon Bucuresti


Ora 22.00 - Teatrul Tineretului
Show IMPROgress – spectacol de improvizatie
Just Push Play



Luni, 25 octombrie


Ora 18.00 - Teatrul Tineretului
In container de Constantin Cheianu, regia Cristian Ban
Teatrul Odeon Bucuresti
Spectacol in concurs, Profesionisti – selectioner: Oltita Cintec


Ora 22.00 - Teatrul Tineretului, gradene
Femeia ca un camp de lupta in razboiul din Bosnia de Matei Visniec,
regia Anca Bradu, asist. univ. dr. Diana Fufezan
Universitatea Lucian Blaga Sibiu în colaborare cu Teatrul National Radu Stanca Sibiu
Spectacol in concurs, Scoli de Teatru – selectioner: Mihaela Michailov
Intrarea libera


Marti, 26 octombrie


Ora 17.00 - Teatrul Tineretului
Playground un spectacol de Bozsik Yvette
Teatrul Figura Studio Gheorgheni
Spectacol in concurs, Profesionisti – selectioner: Oltita Cintec


Ora 20.00 - Club Tonique
Irma Grese: un inger al morţii după "Angel: A Nightmare in Two Acts” de Jo Davidsmeyer,
regia Diana Buluga si Cristian Pascariu
Universitatea Babes-Bolyai Cluj-Napoca
Spectacol in concurs, Scoli de Teatru – selectioner: Mihaela Michailov
Intrarea libera


Ora 23.00 - Teatrul Tineretului, gradene
Povesti de familie de Biljana Srbljanovic, regia Cristian Ban
Teatrul Andrei Muresanu Sf. Gheorghe
Spectacol in concurs, Profesionisti – selectioner: Oltita Cintec


Miercuri, 27 octombrie


Ora 10.00 - Teatrul Tineretului
Al matale Caragiale dupa Ion Luca Caragiale, regia Rodica Mandache
Universitatea Hyperion Bucuresti, cu sprijinul Teatrului Odeon Bucuresti
Spectacol in concurs, Scoli de Teatru – selectioner: Mihaela Michailov
Intrarea libera


Ora 17.00 - Club Tonique
Noile suferinte ale tanarului W. dramatizare dupa romanul omonim de Ulrich Plenzdorf,
regia Andreea Sovan
Universitatea Babes-Bolyai Cluj-Napoca
Spectacol in concurs, Scoli de Teatru – selectioner: Mihaela Michailov
Intrarea libera


Ora 19.00 - Teatrul Tineretului
Minunata lume nebuna de Anthony Neilson, regia Razvan Muresan
Teatrul  Municipal Baia Mare
Spectacol in concurs, Profesionisti – selectioner: Oltita Cintec


Joi, 28 octombrie


Ora 11.00 si ora 17.00 - Parcarea teatrului,  microbuz
mady-baby de Gianina Carbunariu, regia lect. univ B. Fulop Erzsebet
Universitatea de Arte Targu-Mures in colaborare cu Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely Timisoara
Spectacol in concurs, Scoli de Teatru – selectioner: Mihaela Michailov
Spectacol in limba maghiara, cu traducere


Ora 13.00 - Teatrul Tineretului – Rotonda
Lansarea numarului 3 al REVISTEI ANTITEZE - Prezinta: Cristian Livescu, Vasile Baghiu
Revista de literatura si arta, editata de Societatea Scriitorilor din Judetul Neamt


Ora 19.00 - Teatrul Tineretului
Romania 21 de Peca Stefan, regia Pia Furtado
Teatrul Tineretului Piatra Neamt


Vineri, 29 octombrie


Ora 17.00 - Teatrul Tineretului, gradene
20/20 de Gianina Carbunariu, regia Gianina Carbunariu
Yorick Studio, Targu-Mures
Spectacol in concurs, Profesionisti – selectioner: Oltita Cintec


Ora 22.00 - Teatrul Tineretului, gradene
Cartea vitelului de Codrina Pricopoaia, regia Dominique Fataccioli
Theatre du Bourg-Neuf/Cie ACAZA/atbiosphere@biosphere
Spectacol in afara concursului


Sambata, 30 octombrie


Ora 11.00 – Teatrul Tineretului, gradene
OO! creatie colectiva dupa Ion Creanga, regia Alexandru Dabija
Teatrul Tineretului Piatra Neamt
Spectacol in afara concursului


Ora 19.00 - Teatrul Tineretului - DECERNAREA PREMIILOR PLEDEZ PENTRU TINE(RI)
Sufletul. Puncte de veghere de Dimitre Dinev, regie Radu Afrim
Teatrul Maria Filotti din Braila
Spectacol in afara concursului

Octombrie 2010


 



 

Voteaza


Comentarii 0 comentarii
Scrie comentariu
Introdu mai jos textul de aici
Scrie in casuta de mai sus codul de verificare
Alte articole din:
Noutati
Horatiu Malaele Editie speciala
Horatiu Malaele - Editie speciala

23 august 2019, ora 20, Cinema Pro, Bucuresti Un nou proiect purtand semnatura lui Horatiu Malaele, maestrul fiind secondat pe scena de fiul sau, Bogdan Malaele, si de muzicianul Radu Captari, la ...

A fost lansat trailer ul filmului Doctor Sleep continuarea clasicului The Shining
A fost lansat trailer-ul filmului Doctor Sleep, continuarea clasicului The Shining

Studiourile Warner Bros au lansat primul trailer al filmului " Doctor Sleep ", continuarea celebrului " The Shining ", ecranizarea romanului omonim de Stephen King (unul dintre ...

Salonul international de carte Bookfest 2019
Salonul international de carte Bookfest 2019

29 mai - 2 iunie 2019, Romexpo, Bucuresti Descopera cartile verii, lansari, reduceri, promotii si alte surprize la editia a XIV-a a Salonului International de Carte Bookfest Salonul International de ...

Jeff Koons stabileste recordul pentru un artist in viata peste 91 de milioane de dolari
Jeff Koons stabileste recordul pentru un artist in viata: peste 91 de milioane de dolari

O sculptura din otel realizata de artistul plastic Jeff Koons s-a vandut recent in cadrul unei licitatii Christie's la New York pentru suma record de 91.1 milioane de dolari, un record absolut pentru ...

Transylvania Comic Con la BT Arena din Cluj Napoca
Transylvania Comic Con la BT Arena din Cluj-Napoca

18 - 20 octombrie 2019, BT Arena (Sala Polivalenta), Cluj-Napoca Dupa ce mai multe editii ale East European Comic Con s-au bucurat de succes la Bucuresti, cel mai important eveniment de gen in partea ...

Noaptea Lunga a Filmelor Scurte 2014
Noaptea Lunga a Filmelor Scurte 2014

Pe 28 iunie 2014, Gradina Botanica din Bucuresti gazduieste cea de-a sasea editie a evenimentului Noaptea Lunga a Filmelor Scurte . Incepand cu ora 21:30, cinefilii se vor putea bucura de sase ore in ...

Zilele Sucevei 24 25 iunie 2014
Zilele Sucevei, 24-25 iunie 2014

In perioada 24-25 iunie 2014, parcul Iulius Mall din Suceava gazduieste “ Zilele orasului Suceava ”, informeaza inbucovina.ro. Primul nume confirmat este Smiley pe data de 25 iunie. ...

Seara de tangouri romanesti in Bookafe Oradea
Seara de tangouri romanesti in Bookafe Oradea

Pe 25 mai 2014, a doua zi de Sanziene, in BooKafe Oradea (str. Nicolae Jiga 25, fosta Castanilor) are loc “ Zaraza Tango ”, informeaza site-ul evenimenteoradea.ro. Evenimentul isi ...

Scoala de vara Introducere in Istoria artei 7 11 iulie
Scoala de vara: Introducere in Istoria artei (7-11 iulie)

Fundatia Calea Victoriei invita bucurestenii sa se bucure de frumusetea picturii si a arhitecturii europene la Scoala de vara: Introducere in Istoria artei , sustinuta de Petruta Banita, restaurator ...

Atelier pentru copii la Institutul Francez
Atelier pentru copii la Institutul Francez

Imbarcare pe carte pentru o calatorie printre ierburi si lumina Atelier pentru copii la Institutul Francez din Bucuresti -atelier ludic pentru copii de 4-8 ani: Calatorie printre ierburi si lumina ...

Mos Ion Roata si Cuza Voda

Intre taranii fruntasi care au luat parte, impreuna cu boierii, cu episcopii si cu mitropolitul tarii la Divanul ad-hoc din Moldova, in 1857, era si mos Ion Roata, om cinstit si cuviincios, cum sunt ...

Primii cautatori de comori cu legitimatie

Doar 100 de oameni au dreptul, oficial, sa caute comori pe teritoriul tarii noastre. Sunt membri ai Asociatiei Cautatorilor de Comori si Tezaure din Romania si au legitimatii care ii feresc de ...

Scoala in Spania
Scoala in Spania

Sistemul educational spaniol include atat scoli nationale cat si institutii de invatamant internationale, care respecta traditiile scolilor din Marea Britanie, Franta, Germania si nu numai, ...

Revista "Cutezatorii" se intoarce

Revista Cutezatorii, publicatie ce a leganat visele adolescentilor din regimul de trista si nostalgica amintire, se intoarce. De data aceasta, in format digital. Este vorba despre site-ul ...

Mircea Miclea si Cristian Adomnitei suparati pe reforma Ecaterinei Andronescu
Mircea Miclea si Cristian Adomnitei, suparati pe reforma Ecaterinei Andronescu

Mircea Miclea, fost ministru al Educatiei, este de parere ca resursele umane si alte segmente care formeaza invatamantul romanesc ar putea sa beneficieze de bani din fonduri europene cu care ...

Newsletter

Fii mereu legat de arta.Aboneaza-te la fluxul de stiri despre arta trimise direct pe mail-ul tau de catre artLine.ro

Va recomandam

Vara de Gunnar Berndtson Vara de Gunnar Berndtson
Cunoscut in epoca pentru scenele sale de gen, pictorul finlandez Gunnar Berndtson (1854-1895) prefera compozitiile in care era surprinsa viata celor bogati, sofisticati, departe de scenele ...
Alte recomandari:
Neobisnuitul caz a Vamesului Rousseau Duelul lui Edouard Manet Skansen - cel mai vechi muzeu in aer liber din lume Portretul Dogelui Leonardo Loredan de Giovanni Bellini (1501) + Vezi mai multe

Facebook

Fii prietenul nostru pe Facebook si pastreaza legatura cu lumea artei oriunde te-ai afla.

art-Travel

Anstruther Scotia Anstruther, Scotia Localitate situata pe zona de coasta in Fife, Scotia, candva un mic sat de pescari ce a devenit in ultimii ani si o destinatie turistica tot mai populara pentru cei care iubesc marea, pescuitul si traditiile, Anstruther are cateva surprinzatoare atractii ... Alte destinatii: Frigiliana, Spania Savoca, Italia Brantome, Franta Alberobello, Italia Saint-Emilion, Franta + Destinatii pe meridiane

teatru, carte, film

Filme. Teatru. Concerte.:
Vieti duble 2019
Vieti duble (2019) Un film de Olivier Assayas Cum sa te adaptezi atunci cand lumea din jurul tau se schimba atat de rapid, iar valorile si lucrurile in care credeai ......
+ alte recomandari: Filme. Teatru. Concerte.
Carte Artline:
Limbajul uitat de Erich Fromm
Limbajul uitat de Erich Fromm De ce visam? De ce in fiecare noapte (chiar daca a doua zi nu ne aducem aminte decat fragmente) mintea noastra inventeaza povesti fascinante sau ......
+ alte recomandari: Carte Artline