inchide

Newsletter

Fii mereu legat de arta.Aboneaza-te la fluxul de stiri despre arta trimise direct pe mail-ul tau de catre artLine.ro
Artline.ro pe FaceBook Artline.ro pe Twitter Multimedia
ro | en
Contact
Upload lucrari

Divan Film Festival. Program 26-31 august 2013

0 Comentarii
 
Cea de-a patra editie a Divan Film Festival, dedicata comediei balcanice, va avea loc la Portul Cultural Cetate, pe malul Dunarii, in perioada 26 august – 1 septembrie 2013. Degustatorii de film si arta culinara vor putea viziona filmele unor importanti regizori din Serbia, Grecia, Albania, Bulgaria, Turcia, Croatia, Slovenia, Macedonia, informeaza icr.ro

 
Program: 
 
LUNI 26 AUGUST
 
1. Ora 19.00 
Lansarea volumului “Evadarea din Balcani” (Comunicarile primului simpozion de cinema balcanic de la Cetate, 23- 25 august 2012).
 
Prezinta criticul de cinema Magda Mihailescu 
 
2. Ora 19.30 
Concert 
 
3. Ora 22.00
 
Cine canta acolo?/ Who's Singin' Over There?/ Ko to tamo peva (1980, Iugoslavia, sc. Dušan Kovacević, r. Slobodan Sijan, i. Božidar Bota Nikolić, cu: Pavle Vujisić, Dragan Nikolić, Danilo Bata Stojković, Aleksandar Bercek, Slavko Stimac, comedie neagra, 86 min.) 
Premiul juriului la Montreal (1981), Premiul Arena de Aur la Pola în 1980 pentru cel mai bun actor în rol secundar (Aleksandar Bercek)
Votat ca cel mai bun film iugoslav din toate timpurile în 1996 de catre Academia iugoslava de film  
Participa regizorul Slobodan Sijan 
 
MARTI 27 AUGUST
 
1. Ora 9.45
Program de scurtmetraje din Turcia si Romania (14+12+10+15+15+9+33+18+9=118 min.)
 
 Tacut/ Silent/ Sessiz be deng (2012, Turcia, sc. si r. Lokman Rezan Yesilbas, i. Türksoy 
 Gölebey, cu: Belçim Bilgin si Cem Bender, 14 min.) 
  Palme d`Or pentru scurtmetraj la Cannes, 2012.
 
Pastila fericirii/ Happiness Pill (2012, r. Cecilia Felmeri, 12 min.)
Hais cea (2013, r. Alexandru Mihai, 10 min.)
Grindcore (2013, r. Ioachim Ciobanu, 15 min.)
Gandacul (2012, r. Catalin Draghici, 15 min.) 
12 minute/ 12 Min (2012, r. Nicolae Constantin Tanase, 33 min.)
 
Santul/ The Ditch (2012, r. Adrian Silisteanu, 18 min.)
Participa regizorul Catalin Draghici
 
2. Ora 11.30
Simpozionul international “Comedia balcanica” (partea I)
 
Moderator: Marian Tutui
Participa: Dana Duma, Titus Vîjeu, Antonio Mitchievici, Elektra Venaki (Grecia), Aleksandra Milovanović, Aleksandar Erdeljanović (Serbia), Antonia Kovaceva (Bulgaria), Jurica Pavicić (Croatia)   
 
3. Ora 17.00 
Program de scurtmetraje din Bulgaria si Albania (10+9+7+30+27+23+12+12+29
= 127 min.)
 
Saritura/ Jump/ Skok (2012, Bulgaria, r. Petar Valceanov si Kristina Grozeva, 30 min.) 
Premiul de interpretare pentru Stefan Denioliubov la Festivalul Trandafirul de Aur de la Varna 
 
Cainele galben/ Yellow Dog/ Jalto kuce (2012, Bulgaria, sc. Maria Nikolova si Sotir Ghelev, r. Maria Nikolova, i. Voiceh Todorov, 27 min.)
 
Printul de parafina/ Prince of Paraffin/ Parafeniat print (2012, Bulgaria, r. Pavel G. Vesnakov, 23 min.) 
Marele premiu Trandafirul de Aur pentru cel mai bun scurtmetraj la Varna 
 
Magazin de familie/ Family Market (2010, Albania, sc. Fabio Bego, r. Tan Kazazi, i. Royald Elezaj, cu: Sokol Angjeli, Ervin Bejleri, Gezim Rudi si Amos Zaharia,  film de actiune, 12 min.) 
 
Scarile/ Stairs/ Shkallet (2008, sc. Artan Minarolli, r. Ilir Harxhi, i. Claus Betzl, cu: Genc Fuga, Naun Shundi, Agnese Vuhtaj si Margarita Xhepa, comedie neagra, 29 min.)
Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj albanez la Tirana Inetrnatiuonal Film Festival, premiul cea mai buna actrita (Margarita Xhepa) la Shqip Short Film Fest (Pristina) si mentiune la Festivalul Cinemed de la Montpellier    
Participa criticul Antonia Kovaceva si regizorii Enno Milkani si Ilir Harxhi (Albania)
 
4. Ora 19.30 
Vernisajul expozitiei de caricatura “Romanii si bulgarii în Schengen” 
 
Participa Elena Velikova, curator al Galeriei de arta din Ruse si caricaturistul Valentin Gheorghiev (Bulgaria)
 
5. Ora 21.00  
 
Misiunea Londra/ Mission London/ Misia London (2010, Bulgaria- M.Britanie- Ungaria- Macedonia- Suedia, sc. Deliana Maneva, Dimitar Mitovski si Alek Popov, r. Dimitar Mitovski, i. Nenad Boroevich, cu: Julian Vergov, Alan Ford, Ana Papadopulu, Ralph Brown, Kosta Baniciarov, Ernestina Sinova, cel mai mare succes de box-office din Bulgaria dupa 1989, 110 min.?)
Participa regizorul Dimitar Mitovski si criticul Antonia Kovaceva 
 
MIERCURI 28 AUGUST
 
1. Ora 10.00 
Excursie la Vidin si Belogradcik
 
2. Ora 11.00 
Proiectie pentru copii
Robinson Crusoe/ Il racconto della giungla (1974, Romania- Italia, sc. Alan Thornton, Alberto Chimenz, Francesco Maurizio Guido si Victor Antonescu, r. Victor Antonescu si Francesco Maurizio Guido, i. Anca Barbu si Elio Gagliardo, voci: Anda Calugareanu, Nucu Paunescu, Horia Caciulescu, Ion Caramitru, Alexandru Halic, Louisa Derderian, Mircea Basta si Simion Valeriu, desen animat, 88 min.)
 
3. Ora 20.45
Reportaj despre prima editie (2009) a Divanului iubitorilor de film si arta culinara (2009, Albania, r. Enno Milkani, 30 min.) 
 
Cu participarea regizorului Enno Milkani
 
4. Ora 21.30 
De la un mormant la altul/ Gravehopping/ Odgrobadogroba (2005, Slovenia- Croatia, sc. si r. Jan Cvitković, i. Simon Tansek, cu: Gregor Baković, Drago Milinović, Sonja Savić i Mojca Fatur, comedie, 103 min., v.slov., s.rom. si engl.)  
Marele premiu la Festivalul filmului tanar est-european de la Cottbus, premiul pentru cel mai bun nou regizor la San Sebastian, alte premii la Toronto, Sofia si Ljubljana. 
Cu participarea actritei Mojca Fatur 
4. Ora 22.30 
Concert 
 
JOI 29 AUGUST
 
1. Ora 10.00
Drumul pe care îl avem în fata/ The Road Ahead/ La route devant (2011, Canada-Bulgaria, sc. si r. Stefan Ivanov, i. Stefan Ivanov si Gheo Ivanov, documentar, 94 min., v.bulg., s.rom. si engl.)  
Prezinta criticul Aleksander Ianakiev    
2. Ora 11.45
Simpozionul international “Comedia balcanica” (partea a II-a)
Moderator: Marian Tutui
Participa Mihai Fulger, Constantin Parvulescu, Lydia Papadimitrou (M.Britanie), Aleksandar Ianakiev (Bulgaria), Enno Milkani (Albania), Jana Dudková (Slovacia) si Ghergana Donceva (Bulgaria)
 
3. Ora 13.00
Show culinar cu chef Dejan Milovanović (Serbia)
 
4. Ora 17.00 
Program de scurtmetraje din Grecia si Kosovo (13+10+6+5+10+14+18+16+ 12+22+17= 130  min.)
 
În public/ In Public/ Se kini thea (2011, Grecia, sc. Maria Ligkou, r. Stevi Panagiotaki si Maria Ligkou, i. Panos Mitsios, cu: Kostas Gakis, Angelina Paraskevaidi, Michalis Georgitsis si Antonis Chatzis,10 min.)
 
Clovni/ Clowns/  (2012, Grecia, sc. si r. Dimitris Nakos, i. Dimitris Koukas, 6 min.)
 
Stella si cu mine/ Stella and I/ Stella ki ego  (2012, Grecia, sc. Dimitris Nakos, r. Amerissa Basta, i. Dimitris Koukas, cu: Andreas Chronopoulos si Xenia Andresaki, 5 min.) 
 
Fatetele singuratatii/ Facets of Loliness/  (2011, Grecia, sc., r. si i. Asimina Proedrou, cu: Kristin Weiben, Yiannis Iliadis, Assimina Proedrou, Lefki Vrana,10 min.)
Premiul întai la Online Short Film Festival altcineAction!
 
Taie-te, naibii!/ Cut Damn!/ /Kof to! (2011, Greece, sc. Agelos Kyritsis si Katerina Pipergia, r. Bill Kalamakis, i. Vasilis Sarioglou, cu: Errikos Litsis, Kostas Ksikominos, Aggeliki Emmanouel si Alekos Pangalos, 14 min.) 
 
Clefaitorii/ Munchies (2012, Grecia, sc. Romanos Argyropoulos – Ioannou si Konstantinos Stagkikas, r. Romanos Argyropoulos – Ioannou, i. Wiktor Roch Dobraczynski, cu: Elias Moulas, Yannis Niarros, Andreas Stroblos, Makis Tzakis si Yannis Markostamos, 18 min.)
 
Coloana/ The Row/ Kolona (2012, Kosovo, sc. Besian Hzsay, r.Ujkan Hysaj, i. Samir Karahoda, cu: Sunaj Raqa, Vlado Jovanovski, Arbnesha Grabovci,  22 min.)
Premiul pentru cel mai bun scurtmetraj strain la Fsetivalul international Asiana (Coreea de Sud), alte premii la Cleveland, Roma , Monterrey si Varsovia.
 
Caseta de nunta/ The Wedding Tape/ Kaseta e dasmës (2011, Kosovo- Germania, r. Ariel Shaban, i. Gazmend Bajri, cu:  Vlora Ismajli, Albulena Kryeziu si Çun Lajçi, 17 min.) 
 
Participa criticul Elektra Venaki si regizorul Bill Kalamakis 
 
5. Ora 21.00
Medalion Miloš Radović
 
Patria mea/ My Country/ Moja domovina/ (1998, Iugoslavia, r. Miloš Radović, scurtmetraj, 10 min.)
 
Moartea neasteptata si timpurie a colonelului K.K./ The Sudden and Untimely Death of Colonel K.K./ Iznenadna i prerana smrt pukovnika K.K (1987, Iugoslavia, r. Miloš Radović, 7 min.)
Premiul juriului pentru scurtmetraj, Cannes, 1997
 
Participa criticul Aleksandra Milovanović 
 
5. Ora 21.30
 
Traind periculos/ Living Dangerously/ Vios kai politeia (1987, Grecia, sc. si r. Nikos Perakis, i. Giorgos Panoussopoulos, cu: Giorgos Kimoulis, Dimitris Kallivokas, Yorgos Kotanidis, Pavlos Kotoyannidis si Vanna Barba, comedie, 105 mon.)
Premiul pentru cel mai bun montaj (Yannis Tsitsopoulos) la Salonic (1987)
 
Participa regizorul Nikos Perakis si criticul Elektra Venaki, editor al Altcine.com 
 
VINERI 30 AUGUST
 
1.Ora 10.00
Program de scurtmetraje din Macedonia, Croatia si Grecia (15+21+30+22+17+18= 123 min.)
 
Omul care avea obiceiul de a ma lovi în cap cu umbrela/ The Man in the Habit of Hitting Me on the Head with an Umbrella/ Čovekot so čudna navika da me udira so čadorot po glava (2011, Macedonia, r. Vardan Tozija, 15 min.)
 
Capatul lumii/ The End of the World/ Krajot na svetot (2011, Macedonia, r. Jani Bojadzi, cu: Meto Jovanovski si Vlado Jovanosvki, 21 min.)
 
Cusatoresele/ Seamstresses/ Sivachkite (2010, r. Biljana Garvanlieva, documentar, 30 min.) 
Marele premiu Inima orasului Sarajevo pentru cel mai bun documentar si premiul pentru cel mai bun documentar si cel mai bun regizor macedonean la Asterfest (Macedonia)  
 
Dealul fermecat/ Magic Hill/ Volsebnijot rid (2010, Macedonia, r. Petar Dzurovski, documentar, 22 min.)
 
Luna galbena/ Yellow Moon/ Žuti mjesec (2010, Croatia, sc. si r. Zvonimir Jurić, i. Jakov Lerotić, cu: Lana Barić si Marija Škaričić, 17 min.)
Selectionat la Berlinale, 2010.
 
Sfinx/ Sphinx/ Sfinks (2012, Grecia, sc. si r. Konstantinos Karamagkiolis, i. Aggelos Mantzios, cu: Manos Vakousis, Elias Moulas, Efthimis Zisakis, Alexandros Chrysanthopoulos si Pavlos Iordanopoulos, 18 min.)
 
Participa criticul Jurica Pavicić (Croatia) si regizorul Jani Bojadzi (Macedonia)  
 
2. Ora 13.00
Spectacol culinar aromanesc sustinut de Fundatia Musata aromana 
 
3. Ora 17.00
Filme mute despre aromani cu acompaniament muzical (5+6= 11 min.)
 
Scene din viata aromanilor din Pind (1911, r. si i. Ienache si Miltiade Manakia, 5 min., ins.rom.)
Excursie în Macedonia turceasca (1911, r. si i. Ienache si Miltiade Manakia, 6 min., ins.rom.)
 
4. Ora 17.30
Program de animatie balcanica si despre Balcani (10+9+7+8+9+7+15+3=68 min.)
Casatoria/ Jenitba (1985, Bulgaria, sc. si r. Slav Bakalov si Rumen Petkov, i. Feodor Arnaudov, desen animat, 10 min.) Palme d`Or pentru cel mai bun scurtmetraj la Cannes 

Cei trei prostanaci/ The Three Fools/ Trimata glupati (1970, Bulgaria, r. Donio Donev, desen animat, 9 min.)
Cei trei prostanaci si vaca/ The Three Fools and the Cow/ Trimata glupatsi i kravata (1974, Bulgaria, r. Donio Donev, desen animat, 7 min.)

Masca celebritatii/ Mask of Fame/ Maska e fames (2011, Albania, r. Genc Buxheli si Marin Bezatlliu, desen animat dupa Dino Buzzati, 8 min.)
 
Dansul s-a terminat,Maria/ The Dance is Over, Maria/ Finili su Mare bali/ (2013, Croatia, sc. Natko Stipaničev si Josip Žuvan, r. Natko Stipaničev, a. Ognjen Tutek,si Natko Stipaničev, desen animat, 9 min.) 
 
Rabbitland (2013, Serbia, r. si a. Ana Nedeljkovic si Nikola Majdak, i. Nikola Majdak, desen animat, 7 min.)
Premiul Ursul de Cristal pentru scurtmetraj (acordat de juriul 14 plus) la Berlinale  
 
Insula latraturilor/ Chienne d'histoire/ Barking Island (2010, Franta- Turcia, sc. Karine Mayloumian si Serge Avedikian, r. Serge Avedikian, i. Frédéric Tribolet, desen animat, 15 min., v.fr., s.rom. si engl.) 
Palme d`Or pentru cel mai bun scurtmetraj
 
Oktapodi (2007, Franta, r. Julien Bocabeille, François- Xavier Chanioux, Olivier Delabarre, Thierry Marchand, Quentin Marmier si Emud Mokhberi, 3 min.) 
Nominalizat la Oscar in 2009 pentru desen animat de scurtmetraj, premii la Annecy, Casablanca, Hiroshima si Zagreb 
 
Participa criticii Aleksandar Ianakiev (Bulgaria) si Jurica Pavicić (Croatia)
 
5. Ora 21.00 
Sonja si taurul/ Sonja and the Bull/ Sonja i bik (2012, Croatia, r. Vlatka Vorkapić, 102 min.)
 
Participa regizoarea Vlatka Vorkapić si criticul Jurica Pavicić 
 
 
SAMBATA 31 AUGUST 
 
1. Ora 10.00 
Program de scurtmetraje din Serbia si Romania (35+30+9+7+16+18+21+20= 156 min.)
 
Sunt tot ceea ce mi-am dorit sa am/ I Already am Everything I Want to Have/ Ja vec 
       jasam sve one sto zelim da imam (2010, Serbia, sc. si r. Dane Komljen, i. Relja Ilić, cu: 
      Pedja Damnijanović, Ivan Djordjević, Dragana Milosević si Bojana Zecević 
35 min) Premiul III al sectiunii Cinéfondation la Cannes
 
Cand am fost baiat, eram fata/ When I was a Boy, I was a girl/ Ja kada sam bila klinac, bila sam klinka (2013, Serbia, r. si i. Ivana Todorović, documentar, 30 min.)
Selectionat la Berlinale (2013)
 
Cod rosu/ Red Code (2013, r. Hanno Hofer, 9 min.)
 
Maci cu bolero/ Poppies with Bolero (2012, r. Gabriel Boholt, 7 min.) 
Premiul pentru cel mai bun film mut al International Student Film Festival Hollywood 
 
Claudiu si crapii/ Claudiu and the Carps (2013, r. Andrei Tanase, 16 min.)
       
 
Chefu`/ House Party (2011, r. Adrian Sitaru, 18 min.)
 
Wonderland/ Pepsi (2013, r. Peter Kerek, 21 min.)
În acvariu/ In the Fishbowl (2013, regia Tudor Cristian Jurgiu, 20 min.) Premiul III al Cinefondation la Cannes, 2013 
Participa regizorul Tudor Cristian Jurgiu si criticul Aleksandra Milovanović  
 
2. Ora 17.00
Balkan Bazaar/ Balkan Pazar (2011, Albania- Italia, sc. si r. Edmond Budina, i.  Daniele Baldacci, cu: Catherine Wilkening, Veronica Gentili, Edmond Budina, Luca Lionello, Visar Vishka, comedie, 91 min.)
Cea mai recenta si mai buna comedie albaneza din ultimii 10 ani si între primele trei comedii albaneze din toate timpurile
 
Participa regizorul si producatorul Eno Milkani
 
3. Ora 21.00
20 de ani de la premiera
 
È pericoloso sporgersi/ Sundays on Leave/ Les dimanches de permission (1993, Romania- Franta, sc. si r. Nae Caranfil, i. Cristian Comeaga, cu: Nathalie Bonnifay, George Alexandru, Marius Stanescu, Valentin Teodosiu, Florin Calinescu, Marius Florea- Vizante, comedie dramatica, 104 min.)
Marele premiu la Bratislava, premiul criticii la Montpellier, premiul ACIN pentru debut si scenariu (1993), premiul juriului la La Baule (1994), selectionat în Quinzaine des Realisateurs, la Cannes (1993). 
 
Participa regizorul Nae Caranfil, directorul de imagine Cristian Comeaga
si actorii Marius Stanescu, Florin Zamfirescu si Marius Stanescu- Vizante
 
4. Ora 22.30 
Concert 

 
 
15 august 2013  

I. C.
editor artline.ro 
Voteaza


Pe acelasi subiect: Cannes | Varna | program | Divan Film Festival
Comentarii 0 comentarii
Scrie comentariu
Introdu mai jos textul de aici
Scrie in casuta de mai sus codul de verificare
Alte articole din:
Filme. Teatru. Concerte.
EUROPAfest 2019 la Teatrul Odeon
EUROPAfest 2019 la Teatrul Odeon

9 mai 2019, ora 19, Teatrul Odeon, Bucuresti Un festival altfel, in care se intalnesc armoniile jazz, blues, pop si muzica clasica, EUROPAfest este un eveniment care se deruleaza la Bucuresti si ...

Tribut AC DC la Hard Rock Cafe
Tribut AC/DC la Hard Rock Cafe

10 mai 2019, ora 22.30, Hard Rock Cafe, Bucuresti Trupa tribut AC/DC The R.O.C.K. este binecunoscuta fanilor formatiei autraliene ca avand nu doar un vocal ce seamana neasteptat de bine cu Brian ...

Miles Davis Kind of Blue la Sala Radio
Miles Davis - Kind of Blue la Sala Radio

18 mai 2019, Sala Radio, Bucuresti In martie-aprilie 1959 Miles Davis inregistra alaturi de John Coltrane, Julian Adderley, Paul Chambers, Jimmy Cobb si Bill Evans un album care va deveni o adevarata ...

Hellboy 2019
Hellboy (2019)

Unul dintre cei mai amuzanti, bizari si nonconformisti supereroi din toate timpurile se intoarce pe marele ecran intr-o noua aventura Dupa doua filme regizate de celebrul Guillermo del Toro care au ...

Enrique Iglesias Live la BT Arena din Cluj Napoca
Enrique Iglesias Live la BT Arena din Cluj-Napoca

29 octombrie 2019, ora 20, BT Arena, Cluj-Napoca Enrique Iglesias revine pe 29 octombrie 2019 cu un nou concert in Romania, la BT Arena din Cluj-Napoca, eveniment din cadrul turneului " All the ...

Vernisaj la Galeria 26 | OTA

H'ART Gallery va recomanda Florin Ciulache si Galeria 26 | OTA va invita la expozitia Scrambled Channel Vernisaj Miercuri | 21 Mai 2008 | ora 19.00 Unul dintre ...

Video si Galerie FOTO La Festivalul international de film de la Berlin Ioana Flora Tony Gatlif Juliette Binoche
Video si Galerie FOTO: La Festivalul international de film de la Berlin, Ioana Flora + Tony Gatlif + Juliette Binoche

In imagine: Concentrare completa. Ioana Flora la Camera Close-Up Acting Workshop, cu Jean Louis Rodrigue. Foto © David Ausserhofer, Berlinale 2012 Actrita Ioana Flora („Marfa si ...

Interviu artLine ro cu Dan Pita regizorul filmului Ceva bun de la viata Galerie FOTO si VIDEO
Interviu artLine.ro cu Dan Pita, regizorul filmului Ceva bun de la viata - Galerie FOTO si VIDEO

Dan Pita , unul dintre cei mai apreciati regizori romani, cu o cariera de peste 40 de ani, a lansat Ceva bun de la viata , cel de-al treilea film turnat impreuna cu MediaPro Pictures . Dupa Second ...

Final de Stagiune cu Alexandru Tomescu Tiberiu Soare i Orchestra Na ional Radio
Final de Stagiune cu Alexandru Tomescu, Tiberiu Soare şi Orchestra Naţională Radio

Final de Stagiune cu Alexandru Tomescu, Tiberiu Soare şi Orchestra Naţională Radio Bucuresti : Finalul Stagiunii de concerte 2010-2011 readuce în faţa publicului meloman una dintre ...

Hannah Montana pe marile ecrane
Hannah Montana pe marile ecrane

Hannah Montana , cunoscutul serial american de televiziune in care personajul principal, adolescenta Miley Stewart, in timpul zilei duce o viata normala de elev, iar tarziu in noapte devine ...

H2O Just add water
H2O: Just add water

" H2O: Just add water ", o productie australiana pentru copii, a fost filmat pe Coasta de Aur si in orasul Mudgeeraba in statul Queensland si pentru prima data a rulat in Australia in grila ...

2012 anul in care va veni sfarsitul lumiiA
2012, anul in care va veni sfarsitul lumii?

Controversatul film 2012, regizat de Roland Emmerich, prezinta intregii lumi realitatea calendarului mayas care spune ca 2012 este anul in care Pamantul va fi intors cu susul in jos. Nostradamus a ...

Fuego canta la Casa de Cultura din Bistrita Nasaud
Fuego canta la Casa de Cultura din Bistrita Nasaud

Foto:OradeSibiu Paul Surugiu (Fuego), va sustine pe 7 decembrie 2009 la Casa de Cultura din Bistrita un concert de colinde. Concertul face parte din turneul national pregatit de Fuego pentru toti ...

De la Titanic James Cameron a trecut la Avatar
De la Titanic, James Cameron a trecut la "Avatar"

Actiunea filmului "Avatar" are loc in viitor. Jake (Sam Worthington), un veteran de razboi paralizat, este trimis pe planeta Pandora pentru a infiinta o colonie umana ce ar trebui sa aiba ...

Newsletter

Fii mereu legat de arta.Aboneaza-te la fluxul de stiri despre arta trimise direct pe mail-ul tau de catre artLine.ro

Va recomandam

Portugalia, tara unde puteti vizita cea mai veche librarie din lume Portugalia, tara unde puteti vizita cea mai veche librarie din lume
1. Daca iubiti cartile de ce sa nu vizitati cea mai veche librarie din lume, deschisa si astazi la Lisabona. Purtand numele de Livraria Bertrand, este astazi o afacere de succes, numele unui ...
Alte recomandari:
Vertumnus de Giuseppe Arcimboldo Scriitori celebri si cartile lor Finlanda, tara cu milioane de saune Irlanda, locul unde veti gasi cel mai vechi bar din Europa + Vezi mai multe

Facebook

Fii prietenul nostru pe Facebook si pastreaza legatura cu lumea artei oriunde te-ai afla.

art-Travel

Gorna Oreahovita Bulgaria Gorna Oreahovita, Bulgaria Oras din partea de nord a Bulgariei, Gorna Oreahovita face parte din Regiunea Veliko Tarnovo, fiind situata la circa 10 km distanta de orasul omonim. Cu o populatie de peste 30 000 de locuitori, este una dintre cele mai vechi localitati din regiune, si ... Alte destinatii: Gote Delcev, Bulgaria Svilengrad, Bulgaria Pestera, Bulgaria Panaghiuriste, Bulgaria Rakovski, Bulgaria + Destinatii pe meridiane

teatru, carte, film

Filme. Teatru. Concerte.:
Dumbo 2019
Dumbo (2019) Un remake purtand semnatura celebrului regizor Tim Burton al unuia dintre cele mai iubite desene animate Disney Dumbo este un elefant, dar nu unul ......
+ alte recomandari: Filme. Teatru. Concerte.
Carte Artline:
Un lup atarna in cais cu capul in jos de Mo Yan
Un lup atarna in cais, cu capul in jos de Mo Yan Un volum de povestiri al unui autor de Nobel in traducerea Luminitei Balan Cunoscut mai ales pentru romanele sale, castigatorul Premiului Nobel ......
+ alte recomandari: Carte Artline