Mergi inapoi   ArtLine Forum > Mari civilizatii > Japonia

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Vechi 03-07-2008, 11:19 AM
Adrian79 Adrian79 is offline
Member

Data inscrierii: Feb 2008
Implicit Cum se fabrica o sabie japoneza

Mi s-a parut mai potrivit sa fac un thread nou in loc de a-l incadra la rubrica deja existenta despre sabia japoneza.

Am reusit sa adun din mai multe surse, nu stiu daca este suta la suta corect, dar e uluitor. O katana adevarata nu este dintr-o singura bucata, ci este practic un sandvis de benzi de otel, ceea ce ii confera rezistenta extraordinara. La fel de bine, cea mai mica greseala face sabia imperfecta.

Inainte de a incepe lucrul, armurierul - katanya - mergea la templu si se ruga pentru reusita muncii sale. Asa reusea sa isi atraga simpatia spiritelor kami. Practic, nucleul unei katana este din benzi de fier, acoperite de o camasa otelita. Primul pas era ca armurierul sa isi pregateasca 16 lame de otel, foarte inguste si subtiri, pe care le suda, cate patru, la viitorul maner al sabiei. Dupa ce suda patru, acoperea bara cu argila si cenusa, in anumite proportii, si pe urma o incalzea in furnal, la temperatura dorita, care era secretul fiecarui forjor. Abia dupa aceea indoia bara de 15 ori. Si tot asa, cate patru, sudate impreuna si indoite de cate 15 ori. Pe urma le suda, indoia si suda de cinci ori. Stiu ca suna complicat, sper ca traducerea este OK.
Reply With Quote
Vechi 03-07-2008, 11:24 AM
Silvana Silvana is offline
Junior Member

Data inscrierii: Mar 2008
Implicit

Am gasit un calcul, potrivit caruia o sabie traditionala ar fi formata din 16 777 216 straturi de metal. Nu stiu cat de corecta este, dar presupun ca adunand totul (cum am vazut pe site-ul in cauza) acesta ar fi rezultatul. Oricum, uluitor.
Reply With Quote
Vechi 03-07-2008, 11:29 AM
Member

Implicit

16 milioane de straturi ? Cam greu de crezut.
Reply With Quote
Vechi 03-07-2008, 11:30 AM
Silvana Silvana is offline
Junior Member

Data inscrierii: Mar 2008
Implicit

Asta am gasit, asta scriu si eu. Cred ca am avea nevoie de un expert. Dar de unde ?
Reply With Quote
Vechi 03-07-2008, 11:31 AM
Member

Implicit

Asa o fi. In fine.

In continuarea se da forma de sabie, pe o piatra de moara si se incepe calirea, care era cea mai dificila operatiune, pentru ca taisul trebuia sa fie foarte dur. Calirea se facea intr-o singura faza - armurierii europeani foloseau doua faze. Se punea pe lama o pudra din carbune si argila. Tot asa, proportiile trebuiau sa fie perfecte. Se presara in strat egal, mai putin banda taisului, ce avea in medie 6 milimetri. Apoi se punea in furnal, la o temperatura anume si se incingea pana la rosu (partea cu pudra de carbune) si alb (taisul). Abia atunci se scotea sabia si se punea intr-o cada cu apa, ce trebuia sa aiba o anumita temperatura, marele secret al fiecarui katanya, pe care acesta nu il spunea niciodata, nimanui. Cu exceptia celui pe care il alegea sa ii continue munca, dupa moartea armurierului.

Urma polizarea si lustruirea, apoi in lama se faceau doua santuri lungi, care o faceau mai usoara si mai rezistenta.
Reply With Quote
Vechi 03-16-2008, 05:08 AM
Viollet Viollet is offline
Junior Member

Data inscrierii: Jan 2008
Implicit

Desi nu stiam mai nimic despre cum se fabrica sabiile, mi se pare interesant subiectul. Am gasit o informatie din care rezulta ca se poate ajunge si la 64000 de straturi!!!
http://www.katana.ro/Magazin/ZWu/Katana.htm
Reply With Quote
Vechi 05-21-2008, 02:13 PM
Alice Alice is offline
Junior Member

Data inscrierii: May 2008
Implicit

Oau, chiar am stat sa citesc tot. N-aveam nici cea mai vaga idee. Daca si Kurosawa nu a fost mai "specific"
Reply With Quote
Vechi 01-27-2009, 02:55 PM
kem kem is offline
Junior Member

Data inscrierii: Dec 2008
Implicit speech de marketing

Ideea de a scoate in fatza "straturile" sau numarul de plieri al otelului nu este altceva decat o vorba in plus pentru cumparatorul neavizat.

Otelul japonez asa cum iese el din tatara ( furnal ) poarta denumirea de Tamahagane ( cel faurit de NBTHK ) sau Oroshigane ( faurit de fierar dupa metode proprii ). Acest otel iese din furnal sub o forma bruta, este plin de impuritati !

Metoda de a alege otelul din acest bolovan - in mare - este prin lovirea lui cu ciocanul:
- bucatile casante ( care se sparg usor ) reprezinta otelul dur si este folosit la exteriorul lamei

- bucatile necasante reprezinta otelul moale si este folosit la miezul lamei

Vedem prin "filmuletele youtube" cum fierarul aranjeaza acele bucatele de otel si incepe sa le bata cu ciocanul in urma incalzirii:
- acest proces nu are rol decat de curatare a otelului impur Tamahagane sau Orosigane, de compactare a eventualelor bule din otel.
-in urma acestui proces rezulta amprenta pe lama cunoscuta sub denumirea de Hada.

Tot acest proces reprezinta doar 50% din constructia unei lame, restul este completat de tratamentul termic.

Pentru mai multe detalii si un forum pe aceasta tema va astept pe http://www.nihonto.ro
Reply With Quote
Vechi 08-24-2009, 09:48 AM
iaca iaca is offline
Junior Member

Data inscrierii: Aug 2009
Wink

Constructia unei katane este un proces de munca manuala, care s-a dezvoltat in Japonia medievala.katana mai este numita si : "sabie de samurai" si este curbata, usoara, cu o singura lama, cu garda de forma circulara sau patrata si cu manerul destul de lung pentru a putea fi tinut cu ambele maini. Din punct de vedere istoric, ea a devenit inseparabila de samuraiul din perioada feudală a Japoniei, si a devenit cunoscuta pentru abilitatea ei de taiere si a ascutimii sale...
Reply With Quote
Vechi 08-28-2009, 09:02 AM
izabela izabela is offline
Member

Data inscrierii: Jul 2009
Implicit

Nici nu vreau sa ma gandesc cat de bine taie o astfel de sabie...e infricosator cand te gandesti la scopul pentru care o foloseau oamenii..
Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Cautare avansata
Display Modes

Reguli de publicare
You may nu post new threads
You may nu post replies
You may nu post attachments
You may nu edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] codul este On
Codul HTML este Off
Mergi la sectiunea

Timpul este setat GMT. Ora este acum 01:34 PM.

Licenta vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.